FILHARMONIA GORZOWSKA MA JUŻ DZIEWIĘĆ LAT

Informuje Urszula Śliwińska – rzecznik FG

IX Symfonia Ludviga van Beethovena – to kompozycja, która jako pierwsza zabrzmiała w Filharmonii Gorzowskiej w roku 2011. 18 maja mija dziewięć lat, odkąd w Gorzowie w tym pięknym, nowoczesnym budynku  słuchać możemy muzyki klasycznej w najlepszym wykonaniu.

W 2012 roku Filharmonia Gorzowska zajęła I miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Budowa Roku 2011, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Inwestycja otrzymała najwyższe oceny spośród 60 budów zrealizowanych w Polsce w 2011 roku. Do dziś to jeden z lepszych tego typu obiektów w Polsce. Sala koncertowa na blisko 600 miejsc i sala kameralna mieszcząca 150 gości – to tu od blisko dekady odbywają się koncerty symfoniczne i kameralne.

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy i ambitny zespół. Muzycy pochodzą z różnych miast Polski, ale także z Niemiec, Belgii, Portugalii i Chin.

Mimo niedługiego stażu, orkiestra wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami. Muzycy zagrali m.in. pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Maxima Vengerova oraz pod dyrekcją takich sław jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski czy Jerzy Maksymiuk.

Realizowano również projekty z udziałem takich artystów jak m.in.: Krystyna Prońko, Jarek Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Jose Torres, Krzesimir Dębski, Tomasz Szymuś, Adam Sztaba, Irena Santor, Grzegorz Turnau, Mieczysław Szcześniak czy Janusz Stokłosa. W bijącym rekordy popularności projekcie Radzimira Dębskiego – Jimka Hip Hop Symfonicznie, muzycy pod batutą kompozytora wystąpili z jednym z czołowych polskich raperów – Miuoshem.

Orkiestra trzykrotnie wystąpiła już na festiwalu PRZYSTANEK WOODSTOCK –  w sierpniu 2012 na scenie Akademii Sztuk Przepięknych,  w 2014 r. – na Dużej Scenie Festiwalu, towarzysząc skrzypkowi Michałowi Jelonkowi oraz w roku 2017 u boku australijsko-amerykańskiego zespołu The Dead Daisies.

Obecnie filharmonicy gorzowscy pracują pod dyrekcją maestro Jacka Kraszewskiego.

Do tej pory w Filharmonii Gorzowskiej odbyło się ponad 400 koncertów, a na scenie wystąpiło blisko 300 solistów. Zrealizowano również sześć projektów musicalowych. Filharmonia ma także  na swoim koncie dwa albumy: Sibelius, Czajkowski – koncerty skrzypcowe, na­grany w kwietniu 2012 roku oraz album Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek – SPOTKANIE wydany przez Filhar­monię Gorzowską w listopadzie 2015 roku.

Sztandarowym produktem Filharmonii Gorzowskiej jest Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. To impreza o europejskiej randze, która każdego roku przyciąga znakomite gwiazdy oraz melomanów z całego kraju. Do tej pory odbyło się siedem edycji festiwalu.

Ważną częścią działalności Filharmonii Gorzowskiej jest również edukacja muzyczna. Cyklicznie odbywają się tu zajęcia, warsztaty i koncerty adresowane dla najmłodszej publiczności. W projektach edukacyjnych Muzyczne Raczkowanie, Filharmonia Juniora oraz Akademia Muzyki każdego roku bierze udział około 8 tysięcy osób.

Warto obejrzeć:  https://www.youtube.com/watch?v=ynTiuq4SfbM

250 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.