REKOLEKCJE PRZYGOTOWUJĄCE DO PRZEŻYWANIA UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA

 Trzydniowe rekolekcje przygotowujące do pogłębionego przeżywania uroczystości Bożego Ciała i Eucharystii, rozpoczęły się 8 czerwca w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim, którą w 1997 r. nawiedził św. Jan Paweł II. Naukę o znaczeniu, ofierze, mocy i dziękczynieniu w odniesieniu do Eucharystii głosi dominikanin o. Piotr Krysztofiak.

Codziennie rano i wieczorem odprawiane są Msze św. , po których głoszone są  nauki rekolekcyjne oraz trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni mogą skorzystać z Sakramentu Pojednania. Pierwszego dnia parafianie licznie skorzystali z możliwości przygotowania się do święta Bożego Ciała, które po raz pierwszy odbędzie się bez procesji ulicami miasta, ze względu na panującą pandemię. W tym kościele w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa po Mszy św. o godz. 10.30 procesja odbędzie się wokół kościoła, a następnie przejdzie do Wzgórza Papieskiego, na którym posadowiony jest pomnik papieża Polaka.

Na początek o. Piotr przygotował temat: „Czym jest Eucharystia i jakie ma znaczenie”. Mówił o Starym i Nowym Testamencie, podkreślając, że cała Księga Pisma Świętego – to przymierze Boga z człowiekiem. –   I co chwilę to przymierze jest zrywane przez ludzi ale Bóg się nie zniechęca i zawiązuje kolejne przymierze z człowiekiem. I tak jest od pierwszej do ostatniej strony – powiedział duchowny. Wyjaśnił również,  dlaczego określa się PŚ Starego i Nowego Testamentu, a nie Przymierza – tu odniósł się do historii sprzed narodzin Chrystusa i tłumaczeń Pisma przez Żydów w sposób taki, aby było zrozumiałe dla całej diaspory żydowskiej. – Nie byłby to błąd ponieważ wynika to z tłumaczenia z hebrajskiego a także języka imperium rzymskiego czyli greki – wyjaśnił o. Piotr.

Następnie wiele miejsca kapłan poświecił Eucharystii oraz Jej kluczowego miejsca  w chrześcijaństwie, mówił o Nowym Przymierzu – ustanowieniu Eucharystii w Wielki Czwartek, o tym, że NT jest o Eucharystii. Podkreślał, że PŚ uobecnia Boga pośród nas. – Kiedy czytamy PŚ – to zaczynamy rozumieć swoje życie. I w świetle tego Słowa rozumiemy swoją sytuację. I w tym sensie jest to Słowo Żywe – mówił rekolekcjonista, wyjaśniając także obecność Jezusa w Eucharystii.

Kolejna nauka odbędzie się jutro. O. Krysztofiak mówić będzie o ofierze Jezusa i mocy, która płynie z Eucharystii.

 

 

 

355 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.