GORZÓW WLKP.: JUBILEUSZ XXV-LECIA AKCJI KATOLICKIEJ

pep

Akcja Katolicka diecezji zielonogórsko – gorzowskiej ma 25 lat, z tej okazji, a także uczczenia setnej  rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, od 9 do 11 września w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Mieszka I w Gorzowie Wlkp. trwać będzie peregrynacja jego relikwii. Wędrówka po diecezjalnych parafiach, w których w istnieją oddziały AK  rozpoczęła się w czerwcu i zakończy w październiku.

Uroczystość rozpoczęła się 9 września Mszą św. wieczorną, podczas której wprowadzane zostały do kościoła szczątki Świętego, przybyłe dziś z parafii w Dobiegniewie. Od 2014 r. patronem diecezjalnej AK jest św. Jan Paweł II.

Mszę św. w intencji parafialnego oddziału AK odprawił ks. Cygański, który w kazaniu przypomniał o przypadającej dziś rocznicy poświęcenia gorzowskiej katedry, którą 9 września 1962 r. konsekrował ówczesny bp gorzowski Wilhelm Pluta. …….

Duchowny napominał żeby te relikwie nie były tylko po to by je obwozić i na nie patrzeć  ale żeby  przeżywać jako bliskość ze świętymi i uczyć się jak mądrze przeżywać  współczesne niebezpieczeństwa. Nie tylko wspominać jak było kiedyś  ale żyć tym co dziś Bóg mówi, działa, czego  od nas żąda. – Z wdzięcznością zatrzymajmy się przed relikwiami żeby na nowo usłyszeć  nauczanie Piotra naszych czasów – Jana Pawła II, który kieruje naszą uwagę dziś szczególnie na Kościół, na wspólnoty gromadzące się przy biskupie.  Dalej kapłan prosił aby rozważyć co możemy uczynić dla drugiego człowieka i jak ma wyglądać nasza osobista i wspólnotowa akcja działania katolickiego.

Z inicjatywy AK  wydawany był miesięcznik „Rodzina”, ukazała się książka z okazji 40-lecia kapłaństwa śp. ks. Witolda Andrzejewskiego – legendarnego kapelana Solidarności i wieloletniego proboszcza tej parafii.  Z okazji  Dnia Papieskiego w październiku odbywały sie akademie, wystawy, prelekcje, filmy. We współpracy z  Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zb. Herberta prowadzone były wykłady zaproszonych profesorów i inne  wydarzenia poświęcone nauczaniu św. JP II. Natomiast przy parafii prowadzone są porady m.in prawne, społeczne czy mieszkaniowe.

Prezesem POAK w Gorzowie Wlkp. od 2007 r. jest Anna Cetnar. Wcześniej był Stanisław Samociak a po nim w latach 2005-2007 śp. Michał Bajdziński.

Anna Cetnar od 50 lat jest mężatką, jest mamą trzech dorosłych córek i syna z zespołem Downa. Ma pięcioro wnucząt. W rozmowie z KAI powiedziała, że dzięki niepełnosprawnemu Michałowi założyła w parafii wspólnotę Wiara i Światło i czynnie udziela się w Kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest absolwentką Politechniki Łódzkiej, przez  20 lat pracowała w Zakładach Włókien Chemicznych Stilon. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę pracowała jako pośrednik nieruchomościami.

Wspominając wizytę Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. w 1997 r. powiedziała, że całą rodziną  oczekiwali na papieża. – Michałowi udzieliła się atmosfera uroczystej chwili bo był wtedy grzeczny – przypomniała Anna Cetnar.

Całość można przeczytać w KAI: https://ekai.pl/gorzow-wlkp-jubileusz-xxv-lecia-akcji-katolickiej/

323 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.