GRAŻYNA KAŁOWSKA – RADOŚĆ CZERPIE Z PISANIA

odmart588gonim5

Grażyna Kałowska  – urodziła się w Gdańsku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała w szkole i w bibliotekach. Twierdzi, że nie były to jej wymarzone zajęcia. Szukała tego, co przyniosłoby zadowolenie i znalazła. Radość czerpie z pisania i opieki nad psami. Obecnie na emeryturze. 

Czy pisaniem zajęłaś się będąc na emeryturze czy dużo wcześniej?

Przez wiele lat szukałam swojej drogi. Odkryciem okazała się książka Barbary Sher Będzie za późno, jeśli nie zaczniesz teraz! Jak zacząć nowe życie po 40.  Dzięki zawartym tam testom stwierdziłam, że mam pisać, to jest zajęcie dla mnie.

Skąd się brały inspiracje?

Z obserwacji życia, siebie, ludzi. Czasem książka lub film daje mi jakiś pomysł. Na przykład inspiracją do Ziemianków byl film Chaplina Nasze czasy.

Proszę wymienić tytuły swoich książek i krótko je opisać. Jaka jest ich tematyka? 

Postanowiłam na początku, że każda moja książka będzie w innym gatunku literackim. I tak: saga – Saga o nieefektownych kobietach. Jeden czas to koniec XX wieku, drugi – połowa XXI, dyktatura Wielkiego Brata. W obu czasach występuje jedna rodzina – rodzice, dziadkowie, wnuki.

Pamiętnik (Pamiętniki zabłąkanych dusz). Są tu osoby występujące realnie oraz wymyślone. Bohaterka tworzy innych bohaterów, by rozwiązać swoje problemy.

Opowieść (Opowieść o naszej przyjaźni i perypetiach). Rzecz dotyczy kilku siedemdziesięcioletnich przyjaciół. Zainspirowała mnie twórczość Astrid Lindgren.

Opowiadanie (Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce). Trzy satyryczne opowiadania.

Kronika (Pieskie życie według Kroniki Brata Rocha). Święty Roch, patron zwierząt, opisuje w kronice losy kilku naszych braci mniejszych.

Powieść kryminalna (cykl: Uważaj, o czym śnisz, Zaśnij, laleczko). Kryminał z elementami psychologicznymi. Bohaterką jest skomplikowana psychicznie policjantka.

Ostatnio wydałam Nie bój się przodków. To saga od XX wieku do XIII. Traktuje o przodkach głównych bohaterów Uważaj, o czym śnisz.

Piszesz z myślą o czytelniku, czy jest to dla Ciebie terapia, a może to pasja? 

Na pewno myślę o czytelniku, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdy zrozumie, o czym tu się pisze. Lubię eksperymenty z formą i szkatułki w powieściach. Pasja i terapia – owszem. Pisząc, coś zrozumiem czasem ze swego życia.

Czy przekazujesz jakieś wartości, myśli, podpowiedzi. Jaki cel przyświeca Twojemu pisarstwu?

Nie piszę manifestów, lecz nie mam nic przeciw temu, by moje książki spowodowały w czytelnikach pożyteczny ferment.

Jeśli możesz, proszę zdradzić czy w Twoich książkach jest cząstka Ciebie. 

Tak, choć nie są to pamiętniki. Na przykład w Uważaj, o czym śnisz bohaterka analizuje swoje życie jak ja w czasie bezrobocia.

Jak przebiegają Twoje spotkania autorskie?

Nie odbyłam ich dużo, ale były bardzo sympatyczne. Prowadzili je poeci, a raz uczestniczyły tylko moje koleżanki z pracy i one zadawały mi pytania. Na przykład, czy tak pracuję, jak bohaterka mojej powieści.

Czy piszesz kilka książek naraz, czy kończysz jedną i dopiero zaczynasz następną?

Zasadniczo zajmuję się jedną, ale gdy przyjdzie mi pomysł na fragment innej – dopisuję w odpowiednim miejscu. Na przykład opracowuję kalendarz z przygodami mojej mopsiczki. Opowiastka na każdy dzień. Tego się nie da pisać szybko, więc zaczęłam alternatywną historię świata pod roboczym tytułem Vera Motylkova i Nomada Strange piszą w duecie. Rozpoczęłam też fantasy, któremu dałam tytuł Covidoki.

Jakie inne zainteresowania Ciebie pochłaniają?

Lubię psy, zajmować się nimi i czytać o nich. Teraz mam mopsiczkę Agatkę, przedtem miałam amstaffy: Runnera, potem Pippi. Amstaffy podobały mi się, lecz na starość, gdy zaczynały chorować, trzeba było je znosić po schodach z pierwszego piętra, a potem wnosić. Gdy odeszły, z tego względu chciałam mieć mniejszego psiaka. Myślę, że dogadałabym się z większością ras pod warunkiem poświęcenia im czasu. A teraz czasu mam mniej, opiekuję się mamą.

Jakie masz plany twórcze? 

Mam zamiar niebawem wysłać do wydawnictwa powieść o kompozycji szkatułkowej, już ją skończyłam. Zaczęłam te, o których wspomniałam. Także następną część cyklu kryminalnego o policjantce Hance.

 

 

331 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.