SPOTKANIE AUTORSKIE ŁUCJI FICE

Fice 0081Fice 0041

W ramach trwającego XIII ogólnopolskiego tygodnia bibliotek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się 12 maja spotkanie z Łucją Fornalczyk  Fice,  poetką i pisarką, która ur. się w Krzyżu Wielkopolskim. Z wykształcenia jest chemikiem. Literacko zadebiutowała w 1996 r. .

Autorka „Przeznaczenia” i „Wyspy starców” kilkanaście lat była na emigracji, pracując jako opiekunka. W swoich książkach opisuje świat zwykłych  kobiet, które z potrzeb materialnych wybrały pracę za granicą. Twierdzi, że jest jedyną osobą w Polsce opisującą tajniki pracy opiekunek w Anglii i Niemczech, bo właśnie w tych krajach zajmowała się tą profesją. Kilka lat była w Walii, potem podjęła się opieki nad starszymi w Niemczech. Języka niemieckiego nie znała, otrzymała zapewnienie, że będzie mogła się porozumiewać w języku angielskim. Tak też było ale jednocześnie wielokrotnie odbierała sygnały, że nie jest to mile widziane. Tzw. saksy przynoszą Polkom  zabezpieczenie finansowe ale ich konsekwencją bywają także rozterki i depresje. Kobiety wskutek samotności w obcych domach wpadają w alkoholizm.

„Moje książki nie są łatwe, bo dotykają bardzo trudnych tematów” – zaznaczyła autorka.

W swojej twórczości podkreśla, że tęsknota jest uczuciem, które dopada na obczyźnie każdego. Twierdzi, że aspekt materialny jest bardzo ważny jednak ona cieszy się, że już jest w Polsce. I nigdy nie zamierza zamieszkać na stałe gdzie indziej. Uważa, że jest odważna, nie boi się wyzwań i podejmowania decyzji. Mówi, że dzięki pobytowi z dala od ojczyzny upewniła się, że jest patriotką, a wiara i dostrzeganie Boga w drugim człowieku jest wartością, która w życiu ma największe znaczenie. Nie boi się śmierci, bo cały człowiek nigdy nie umiera.

„Pracując z ludźmi starymi, chorymi, nastąpiła we mnie przemiana wewnętrzna.  O tej przemianie daję wyraz w najnowszej powieści, która być może ukaże się w tym roku”.

Łucja Fice podejmuje się filozoficznych rozważań na temat egzystencji i wiary, bazując na  doświadczeniach i zetknięciu się z wielokulturowością i różnorodnością świata. Zaznacza, że dużym znaczeniem dla niej było przebywanie z ludźmi. „ Od nich czerpałam wiedzę, przy nich szukałam Boga. Obserwowałam to, co oni obserwują i widziałam tak, jak oni widzieli. W tej obserwacji stanęłam na jakiejś Boskiej drodze, z której teraz wyciągam wnioski. Jestem bogatsza o nowe doświadczenia. Gdyby nie ta emigracja nigdy bym tego Boga nie szukała. Byłabym na poziomie ideologii katolickiej, w której byłam wychowana w domu przez rodziców. Dostałam inny aspekt życia. Tam znalazłam Boga pełnego miłości, który za nic nie karze”.

Jej książki ukazują nie tylko realny świat, autorka odwołuje się do metafizyki, do znaczenia snów.  „Przeznaczenie” i „Wyspa starców” wydane zostały w Warszawskiej Firmie Wydawniczej. Podczas spotkania Łucja Fice zaprezentowała także swoje wiersze.

1,270 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.