O KULTURZE ROMÓW W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

E.Dębicki ze Złotym Medalem Gloria Artis1

Na zdj. Edward Dębicki – poeta, kompozytor, twórca Teatru Terno

Fot. Archiwum organizatorów

O nietolerancji, godności, kulturze i obyczajach Romów, muzyce romskiej oraz festiwalu Romane Dyvesa, mówić będą przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy, podczas kampanii pod hasłem: „ Romane Dyvesa – Gypsy is cool – muzyka, bogactwo kulturowe Romów”, która odbywać się będzie od 23 do 25 maja w Gorzowie Wielkopolskim w auli PWSZ przy ul. Chopina. Debatę poprowadzą prezenter telewizyjny  Tomasz Kammel oraz Manuel Dębickiwspółorganizator Festiwalu.

Kampania ma na celu propagowanie tolerancji społecznościowej, przybliżanie bogactwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki Romów oraz promocję Festiwalu Romane Dyvesa, jako ważnego wydarzenia na mapie kulturowej Gorzowa i Polski. Podczas spotkania odbędą się m.in prezentacje multimedialne i tańców flamenco.

Kampania zapoczątkuje obchody jubileuszu 60-lecia pracy twórczej i artystycznej Edwarda Dębickiego i jego Teatru Muzycznego Terno, które odbywać się będą w czerwcu.

Imprezami towarzyszącymi Dniom Cygańskim będą spotkania ze studentami  pod hasłem: „Romowie – Współczesne wyzwania”.  Zaplanowano także promocję publikacji „Cyganie/Romowie w Polsce. Dawne i współczesne Konteksty 1964”.

W Parku Wiosny Ludów 23 czerwca o godz. 20  rozpocznie się wieczór poetycko – muzyczny „”Odległym”. Poezję Papuszy i Edwarda Dębickiego przedstawią aktorzy scen polskich oraz dzieci romskie. Będzie także  kiermasz romskich wydawnictw literackich.

Następnego dnia w katedrze WNMP o godz. 18, Mszę św. odprawi duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki.  W tym samym dniu o godz. 20 na bulwarze nad Wartą „Gipsy Night” – wieczór romskiej muzyki klubowej i współczesnej. Wystąpią artyści prezentujący muzykę romską współczesnych pokoleń.

Muzyka romska zabrzmi w odsłonach elektronicznych, hip hopowych, rockowych oraz alternatywnych. Wystąpią m.in. : Warsaw balkan madness z Polski, Kal z Serbii oraz Tribal dance z Polski.

Koncert Galowy zakończy Dni Romski 25 czerwca o godz. 20 w amfiteatrze.

 „27 edycja Festiwalu Romane Dyvesa 2016 będzie edycją wyjątkową, gdyż  jubileuszową. 60-lecie Teatru Muzycznego Terno oraz pracy artystycznej Edwarda Dębickiego to idealna okazja do wielkiego muzycznego święta. „60 lat muzycznej wędrówki Edwarda Dębickiego i Terno” –  to ważne losy naszego narodu:  bieda i nietolerancja z jednej strony oraz wirtuozeria i przepiękne kolory barw muzyki, tańca i poezji romskiej. Na program złożą się m.in. utwory Edwarda Dębickiego, które na stałe wpisały się do dziedzictwa kulturowego Polski tj. piosenki z repertuaru Anny German, Edyty Geppert, muzyka filmowa oraz muzyka sięgająca korzeni, stworzona dla legendarnej Taborowej Orkiestry Harfiarzy. Program wzbogacą tańce w unikalnej choreografii, nawiązującej do rodowych tańców taborowych m.in. Serbianki, tańców z chustami. Do Teatru Terno zostaną zaproszeni goście specjalni z Rosji, Szwecji, Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii, którzy poznali w Gorzowie autentyczną kulturę romską i są  już jej ikonami. Artyści ci zaprezentują przebogaty repertuar oryginalnych lirycznych i dramatycznych pieśni, romansów cygańskich i brawurowych tańców, opracowanych zarówno w dawnych czasach, jak i współczesnych. Różnorodność koncertu jubileuszowego zapewnią gościnnie zaproszone, największe gwiazdy muzyki romskiej na świecie, razem z Terno wystąpią m.in. Mahala Rai Banda z Rumunii, Michelle Nascimento z ognistym flamenco z Hiszpanii, Natasha Buzyleva z Rosji, Witt Michaj solista legendarnej Romy, Dumitru Harea wirtuoz fletni pana z Mołdawii. Koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno zwieńczy występ wszystkich artystów festiwalu.

Przygotowaliśmy festiwal, który będzie miał wyjątkową oprawę, zgromadzi czołowych artystów romskich z całego świata, wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Zespoły zaproszone do tej edycji to prawdziwe perły w swoim gatunku. Swoją autentycznością, grą na żywo, niespotykaną oryginalnością oraz co najważniejsze profesjonalizmem, dbając o utrzymanie i ochronę tradycji oraz wartości kultury romskiej, zjednują sobie wielopokoleniową, wielokulturową publiczność z Gorzowa, regionu, Polski i całej Europy” – napisali organizatorzy.

 

1,607 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.