SKWIERZYNA W MIEJSKIM OBSZARZE FUNKCJONALNYM GORZOWA WLKP.

 SKWSkw5Skw6

Gmina Skwierzyna jako kolejna z północy regionu przystąpiła do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego. Wcześniej gorzowski MOF powiększył się o Lubiszyn i Strzelce Krajeńskie.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w Urzędzie Miasta włodarze ośmiu północnych gmin naszego województwa; Bogdańca, Deszczna, Kłodawy, Lubiszyna, Santoka, Strzelec Krajeńskich i Gorzowa oraz Skwierzyny.

Relacje między naszymi miejscowościami są bardzo dobre. Do pięciu gmin, które założyły MOF, dołączyły Lubiszyn i Strzelce Krajeńskie, a teraz Skwierzyna. I nie zamykamy się; zapraszamy kolejne – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

To bardzo dobry dzień dla Skwierzyny. Od lat jesteśmy związani z Gorzowem, z północną częścią województwa; komunikacyjnie, edukacyjnie, biznesowo, wspólną służbą zdrowia. Razem możemy rozwijać się jeszcze szybciej i jeszcze mocniej – uznał burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia.

Poszerzenie MOF to efekt rozmów prowadzonych od kilku miesięcy. Rozpoczęły się one w czasie prac nad Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 na początku ubiegłego roku. Prezydent Jacek Wójcicki skonsolidował wówczas gminy położone w północnej części regionu, by dążyć do wypracowania jak najlepszej wersji Strategii. Wtedy też pojawiła się inicjatywa włączenia Strzelec Krajeńskich i Skwierzyny do struktury Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Zarząd województwa jest przekonany, że bliska współpraca samorządów optymalizuje ich wysiłki. Razem będzie im łatwiej sięgać po i wydawać środki unijne – powiedział Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego. – Chcielibyśmy, aby całe województwo było pokryte takimi partnerstwami jak wasze – dodał.  W jego ocenie, pozwoli to samorządom na pozyskiwanie w nowej perspektywie unijnej jeszcze większych pieniędzy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Miejski obszar funkcjonalny (MOF) to układ przestrzenny, złożony z Gorzowa i gmin wokół niego. Są one odrębne administracyjnie, ale łączy je wspólne oddziaływanie ekonomiczne, społeczne, przestrzenne i kulturowe. Tak utworzony organizm może wspólnie planować inwestycje, lepiej oddziaływać na plany rozwojowe oraz tworzyć spójne plany społeczne.

180 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.