MALI GORZOWIACY MAJĄ 35 LAT

DSC086081DSC086471DSC086031DSC086461

Relacja Ewy Rutkowskiej

Fot. wm

Koncert Jubileuszowy z okazji XXXV lecia Zespołu Tańca Ludowego „MALI GORZOWIACY”, Filharmonia Gorzowska, 4 czerwca 2016

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” i Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie

W sobotę, dnia 4 czerwca w Gorzowskiej Filharmonii odbyły się dwa koncerty Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzoiwiacy”, prowadzonego przez  Marię i Krzysztofa Szupiluków. W godzinach przedpołudniowych i po południu. Aby wszyscy chętni, którzy lubią taniec ludowy, mogli w tym święcie  uczestniczyć.

Ja uczestniczyłam w koncercie popołudniowym.

Koncert poprowadził były tancerz, teraz student AM w Gdańsku (12 czerwca broni pracy licencjackiej), Łukasz Reks, witając oficjalnych gości, rodziców i  przyjaciół.

I na scenę wkroczyła radość w różnych kolorowych strojach (m.in. krakowskich, góralskich, kaszubskich, łowickich, wielkopolskich). Wszystkie grupy, a jest ich osiem, w wieku od 7 do powyżej 20 lat (180 tancerzy)  zatańczyły „Chodzonego”. Wzruszenie chyba towarzyszyło całej widowni. Ja miałam wrażenie, że ci najmniejsi tancerze, mają za krótkie nogi…, aby stawiać ten charakterystyczny,  wydłużony krok. Ale wszystko było OK! A ten tłum na scenie i zmieniające się  kolory…. I maluchy i dorośli…  Wszystko to zapowiadało  nie lada widowisko. Ale póki co, Wojewoda Gorzowski w imieniu Prezydenta RP , za szczególne zasługi  wręczył odznaczenia. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Maria i Kszysztof Szupilukowie, Srebrny,  Beata Byczkiewicz i Brązowy Jadwiga Sokulska.

I ponownie na scenie zagościł taniec. Piękne, krakowskie stroje, czapki, pióra, brzęczące pasy to śpiewy i tańce Krakowiaków Wschodnich i ognisty Krakowiak. Tańczy, śpiewa i wiruje kilka  grup tancerzy. A kapela pod kierownictwem p. Beaty Byczkiewicz  grała, aż szły skry… W tej części zobaczyliśmy jeszcze „Jędrzejowe wróżby” na Górnym Śląsku”, Dyngusa na Kaszubach i Wielkopolsce oraz „W Babiej Górze bywom”. Do tancerzy na scenie  dołączają starsi, którzy już nieco wyrośli… w strojach Górali Orawskich.  Teraz, aż zaroiło się od  tancerzy z ciupagami, w kapeluszach z piórami, w kierpcach.  Tańczy „cała scena”. Wszystkich tancerzy jest teraz chyba ponad sześćdziesięciu. I poleciała pod niebiosa słynna Orawa. To trzeba było zobaczyć i usłyszeć.

Ja od czasu do czasu wracałam myślami do mojego kiedyś tańczenia w zespole tańca ludowego przy SP w Pyrzycach. Okazuje się, że nadal pamiętam niektóre przyśpiewki… i zabawy. I bardzo lubię takie zespoły i  koncerty!

W przerwie koncertu odbyła się zbiórka na leczenie małej Ani, też należącej do tego wspaniałego zespołu.

Zespół swoje 35-lecie obchodzi od początku tego roku. Odbywały się m.in. koncerty kolęd w gorzowskich kościołach i zorganizowano zbiórkę krwi „35 litrów na 35-lecie”.  Zespół zwiedził prawie pół świata. Na różnych festiwalach gościł w Ameryce Pólnocnej i Południowej, w Azji, Afryce i w wielu krajach Europy. Prowadzący zespół mają wiele odznaczeń i nagród. M.in w 2006 roku otrzymali honorową odznakę od MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2013 roku oboje zostali odznaczeni Orderem Uśmiechu. W historii swojego istnienia zespół odtańczył 1174 koncerty  i przejechał 525 000 kilometrów…

Drugą część koncertu otworzył ognisty Mazur . A w połączonych siłach (razem z old boyami) zobaczyliśmy tańce łowickie.  Potem był ciąg dalszy prezentacji regionów: zabawy wielkopolskie dzieci młodszych, tańce i zabawy z lubelszczyzny oraz tańce rzeszowskie. Swoje solówki miała też kapela. Pomału zbliżaliśmy się do końca tego bardzo żywiołowego, kolorowego i pięknie pomyślanego reżysersko koncertu. Jeszcze w wykonaniu III grupy tancerzy zabawy i tańce kurpiowskie i połączone siły w Oberku. I znów zaiskrzyło, zawirowało, pulsowało radością i kolorami. Oczywiście tą lekkość widzi tylko widz, a tancerze? Niektórzy potem  opatrywali obtarte stopy… Podczas finału, ponownie na scenie pojawili się wszyscy wykonawcy, a dyrektor MDK, p. Krzysztof Szupiluk podziękował wszystkim tancerzom, rodzicom za pomoc, swoim współpracownikom z  MDK-u i widzom. Były podziękowania i kwiaty od oficjalnych władz, m.in. Wojewody Lubuskiego, Prezydenta Miasta Gorzowa, (który wręczył także voucher na 5000 zł i ufondował ogromnego torta), od posłanki na Sejm i pani Kurator Oświaty. Łukasz Reks odczytał list gratulacyjny od p. E.Rafalskiej. Kolejka z kwiatami, upominkami i gratulacjami była bardzo długa… Było też Sto lat. I zaproszenie na zbliżający się kolejny XXIII Międzynarodowy Festiwal Tańca „Folk Przystań’2016”, który odbywać się będzie  od dnia 27 czerwca w Gorzowie. I na koniec zabrzmiała słynna piosenka festiwalowa. To było piękne popołudnie. Gratuluję serdecznie tancerzom, choreografom, muzykom i instruktorom.

Scenariusz koncertu i reżyseria Maria Szupiluk.

Ewa Rutkowska

 

1,928 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.