KULTURALNIE W PEGAZIE

KULTURALNIE W PEGAZIE PIÓREM /KLAWISZEM/ EWY RUTKOWSKIEJ

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej WiMBP w Gorzowie        

17 marca br. dyskutowaliśmy w Klubie o książce „Dom Małgorzaty”   Ewy Kujawskiej. „To piękna i mądra książka, której warstwa realistyczna wzbogacona jest o coś, co można by nazwać magicznością. „Dom Małgorzaty” zakrojony jest epicko jak powieści W.Myśliwskiego. Historia tytułowego domu, który najpierw jest domem Hildegard, to historia dwóch kobiet, dwóch rodzin. Historia Polki i Niemki. Historia przesiedlenia, wrogości i dziwnej bliskości, która między tymi kobietami się rodzi. Wchodząc w świat tej powieści zapomina się o tym co wokół…” Tak o tej książce napisał Bohdan Zadura. Historia opowiedziana w tej książce nie jest historią o przyjaźni. To zapis – kronika narodzin szacunku, tolerancji, uczenia się drugiego człowieka.  Jest to opowieść o destrukcji, jaką niesie wojna. Bohaterem jest tu Dom i Pamięć.

Kolejne spotkanie DKK (przy WiMBP) odbyło się 28 kwietnia br. na temat książki Małgorzaty Szumskiej „Zielona sukienka” – Przez Rosję i  Kazachstan śladami rodzinnej historii. „Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej powieści i kolej transsyberyjska, buriacki szaman i morze samogonu, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód”. Małgorzata Szumska, wędruje samotnie. Ta książka to podróż śladami babci – to wyprawa najbardziej osobista ze wszystkich.

I kolejne spotkanie Klubu, które odbyło się  25 maja na temat książki hiszpańskiego autora Luz Gabasa „Palmy na śniegu”. Na okładce można przeczytać anons: „Hiszpański bestseller w klimacie Pożegnanie z Afryką. Jest rok 1953 Kilian  wraz z bratem Jacobem wyprawia się na odległą, nieznaną wyspę Fernando Poo. W tej egzotycznej krainie oczekuje ich ojciec, od lat zatrudniony na plantacji kakako. Na ciepłej i wiecznie zielonej wyspie bracia ciężko pracują na plantacji, ale odkrywają też kolonialną swobodę obyczajów, obcą franksistowskiej Hiszpanii. Poznają przyjaźń, namiętność, miłość i nienawiść. W roku 2003 Clarence, bratanica Kiliana, córka Jacoba, ciekawa przeszłości rodziny, zagłębi się w trudne, dawno minione sprawy i ostatecznie wyjaśni tajemnicę…”.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły dwie pierwsze książki.  Bo osobiste wspomnienia czasem były tak zaplątane jak dzieje w tych książkach…

 

Konkursy recytatorskie, Slam poetycki...

17 marca br. W MCK  Zawarcie odbyły się eliminacje do 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla młodzieży i dorosłych z Gorzowa, w kategorii recytacja i poezja śpiewana. Udział wzięło 14 wykonawców. Tytuł Laureta otrzymali: Julia Adamczyk, Jakub Święch z II LO, Patryk Kamiński z ZSB (na elimin. wojew. w Żarach otrzymał wyróżnienie)

W dniach 11-12-13 kwietnia też w MCK Zawarcie odbyły się eliminacje do Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego dla dzieci ze szkół podstawowych  i młodzieży z Gimnazjów z Gorzowa. W kategorii klas 1 – 3 udział wzięło 28 uczestników. Tytuł Laureata otrzymali: Julia Berdowska ze Szk.Podst. KSW, Kajetan Jaskólski ze Społ. Szk.Podst. SE, Aleksandra Gos z Państw.Szk.Podst. o Profilu Artystycznym.

W kategorii klas 4 – 6 udział wzięło 20 uczestników. Tytuł Laureata otrzymali: Pola Kosicka-Olkowska ze Szk.Podst. Nr 15, Szymon Andrzejewski i Zuzanna Ren ze Szkoły Podstawowej Nr 17.

W kategorii Gimnazjów udział wzięło 15 uczestników. Tytuł Laureata otrzymali: Natalia Wasiak z Katol.Gimnazjum im. św.T.z Akwinu, Jan Ciesielski z Gimnazjum nr 9 , Jakub Choroszyński z Gimnazjum nr 20.

19 marca br. w Klubie „Jedynka” odbył się Slam Poetycki  z udziałem 14 osób. Uczestnicy przedstawiali wiersze własnego autorstwa. Jury w Slamie stanowi publiczność. A Konkurs poprowadzili: Claudia Michalski i Roman Franczyk.

Tytuł Laureata  i nagrodę finansową (100 zł), ufundowaną przez MCK zdobył Marcin Mikołajczyk z Wrześni.. II miejsce i Album „Mrożek. Życie warte jest życia” ufundowany przez Księgarnię  „Omega”Marzanny Rajchel, ul. Matejki otrzymała Agata Szudzik z Inowrocławia.

Slamowi towarzyszył występ zespołu muzyki elektronicznej Wrathu i Mała Fuzja.

Nowa Galeria  w Gorzowie

W ub. roku oddano do użytku po remoncie, należącą do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z.Herberta w Gorzowie willę H. Lehmanna z 1903 roku, w której przed kilkoma laty mieściła się WiMBP.  Od  6 kwietnia tego roku willę można zwiedzać od góry do dołu. Wszystkie piętra są z pietyzmem zagospodarowane.

Właśnie 6 kwietnia, na II piętrze w pięknych pomieszczeniach,  rozpoczęła swoją działalność Galeria Sztuki Regionalnej. Miejsce bardzo potrzebne gorzowskim artystom. Na wystawie znajduje się około 100 prac, prawie wszystkich, naszych rodzimych twórców. Prace będą wymieniane co 3-4 m-ce. I piętro, to Dział Zbiorów Specjalnych. Pracownia i Czytelnia. Od 14 kwietnia na tym piętrze znalazła swoje miejsce także  Galeria Karykatury . Na początek  otwarto wystawę we współpracy z Muzeum Karykatury im. E.Lipińskiego w Warszawie pt. „Eryk Lipiński 1908-1991. Rysunki satyryczne z lat 1935-1939”. Parter, to sale reprezentacyjne, gdzie można przysiąść i pokontemplować, także  przy kominku. A w piwnicy znajduje się kawiarnia i restauracja „Między wierszami”.  Gratuluję dyrektorowi WiMBP uporu. Bo można I TAK!

Promocja książki

12 kwietnia br. w ZUO Na Zapiecku odbyło się spotkanie autorskie Rafała Podrazy ze Szczecina pt. „Tyle słońca w całym mieście i inne przeboje Janusza Kondratowicza” oraz promocja książki „Wieczór nad rzeką zdarzeń”.

Rafał Podraza, poeta, autor tekstów piosenek. Debiutował, jako „małolat” cyklem wierszy Milioner. Opublikował do tej pory pięć tomików poezji i sześć książek.  Obecnie pisze o bigbicie.

Janusz Kondratowicz – poeta polskiej piosenki, autor ponad 800 piosenek, z czego prawie 200 stało się przebojami, tworząc dziś kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Książka „Wieczór nad rzeką zdarzeń” – to swoisty artystyczny testament zmarłego (2 lipca 2014) wybitnego autora tekstów i poety. Książka zadedykowana jest Szczecinowi. Kontynuację spotkania-wywiadu przerwała śmierć Janusza.  Jak pisze autor we wstępie:„Miała to być książka o Januszu Kondratowiczu . Zamiast spójnej opowieści pozostały urywki rozmów, podjęte, a często niedokończone, wątki wspomnień”. Ale książkę warto przeczytać. Ja Janusza Kondratowicza też znałam chyba ze 25 lat. Był corocznie Kierownikiem artystycznym Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów SMAK w Myśliborzu.

 

Spotkania autorskie w ramach DKK

19 kwietnia br. w WiMBP odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską, polską pisarką i reporterką, (rocznik 1972),  autorką książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”. Książką tą autorka zadebiutowała. Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy. Dzięki tej książce poznajemy człowieka pełnego sprzeczności… Drugą książką jest tom „Beksińscy. Portret podwójny”, gdzie autorka nie odpowiada jednoznacznie na pytanie o tragiczne losy Ojca i Syna, Zdzisława i Tomasza. Autorka pokazała fenomen obu bohaterów.  I trzecia książka: „1945 Wojna i Pokój”. W 2015 roku książka ta została nagrodzona tytułem Książki Roku 2015. Już nie wojna i jeszcze nie pokój. Fascynująca podróż po 12 m-cach strachu, nadziei, euforii, rozczarowania. To reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX-stulecia. Autorka przygląda się z bliska losom żyjących w tamtych czasach ludzi, świadkom historii. Oddaje głos ofiarom. Pokazuje pomieszanie ról i losów.

Spotkanie bardzo interesująco poprowadziła Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk.

Kolejne spotkanie, to spotkanie z Paulliną Simons i promocja książki „Samotna gwiazda”, które odbyło się także w WiMBP, dnia 17 maja. Spotkanie także poprowadziła Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, a tłumaczył p. Krzysztof Wasilewski. Paullina Simons, amerykańska autorka, pochodzenia rosyjskiego, to autorka popularnych książek, mówiących m.in. o tragicznych losach ludzi  przed i w czasie II wojny światowej na terenie Związku Radzieckiego. Najsłynniejsze to cykl pięciu książek: „Dzieci wolności”, „Bellagrand”, „Jeździec miedziany”, „Tatiana i Aleksander” i „Ogród letni”. Na spotkaniu  Autorka mówiła o rodzinie, podróżach, o metodzie swojego pisania i o wyjeździe do USA. Najwięcej jednak czasu poświęciła najnowszej książce „Samotna gwiazda.”.

A „Pasja życia”, to tytuł spotkania z Jackiem Pałkiewiczem, które odbyło się w WiMBP dnia 23 maja br. Przedstawiając tego znanego podróżnika, p. Mariola Merxmuller-Jakubik powiedziała m.in. „Niestrudzony podróżnik, dziennikarz i reporter. Jeden z najbardziej aktywnych podróżników-eksloratorów naszych czasów”.  A bohater wieczoru  pokazał  publiczności kawałek egzotycznego świata, podkreślając  jego „małość” Teraz można zjeść śniadanie w Warszawie, a kolację w Buenos Aires.  My odwiedziliśmy m.in Kambodżę, Pustynię Gobi, Nową Gwineę, zobaczyliśmy Amazonkę i jej źródło, byliśmy na Syberii i w Dubaju. Pokazał także swoją największą przygodę życiową. Jak samotnie, w ciągu 44 dni szalupą przepłynął Atlantyk.  Mieszka we Włoszech i w Polsce. Organizator wypraw na wszystkich szerokościach geograficznych globu. Dokumentuje pradawne kultury małych grup etnicznych. Autor wielu książek, które w dniu spotkania można było zakupić.

FurmanKa w drodze – Wieczór z poetą Kacprem Płusą, Klub „Jedynka”, 22 kwietnia br. Przygotowanie i prowadzenie Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk i Beata P.Klary. Bohaterem wieczoru był 24-letni autor drugiego już tomiku pt. „Wiersze na żółtym papierze” pod red. Beaty P.Klary. Książka została wydana, jako nagroda w VIII Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką Świdnica’2015.

Już po pierwszym tomiku pisano o nim, „Płusa jest nietuzinkowy”. Ceniony też przez znane na rynku literackim nzwiska (L.Żuliński, M. Podsiadło, K.Maliszewski). Ten drugi tomik nazywany jest „Trudną książką dla odbiorcy…”. I cz. powstawała w szpitalu. I tu autor się nieco „obnażył”, po to, aby, jak powiedział, czytelnik go bliżej poznał… „Jest chropowata i nieprzystępna”, mówi K.Samsel. Tomik to mówienie o złu, które się przytrafia, o odrzuceniu… M.Podsiadło tak pisze w tym tomiku: „To twórczość samorodna, samoistna, samożywna, chodząca samopas. Autor zasługuje na jeszcze dłuższą litanię komplementów. Ale jest też w jego wierszach nuta samozadowolenia”. Autor ma 24 lata, mieszka w Łodzi i studiuje Polonistykę. Bierze udział w warsztatach doskonalących. Dwukrotnie był w Gorzowie na „Wartalu”.  A FurmanKa dojechała  do Gorzowa  19 maja…

Benefis i stypendium Beaty.P.Klary

Beata P.Klary jest na Top-ie,”kosi” nagrody, jak kiedyś K. Furman.  Jakby to pisanie było czymś ot tak…, jakoś lekko wydaje kolejne tomiki. Podobno już wszystko powiedziano i napisano…. Okazuje się jednak,  że nie, że jest jeszcze dużo do powiedzenia. I  Beata zaskakuje nowymi odkryciami w swojej poezji. Najnowszy jej tomik, nagrodzony „Lubuskim Wawrzynem Literackim’ 2015” (to jej trzeci Wawrzyn) pt. „Obiekty totemiczne”, jak pisze w laudacji Inga Iwasiów… „ są dojrzałym głosem poetyckim, ułożonym w książkę „pisaniem do”, opowieścią zapraszającą do swojego wnęrza, przekonującą, że trafia w sedno…” . I z okazji tej nagrody odbył się w Klubie „Jedynka” w dniu 19 kwietnia br. jej benefis.  Podobno wszystko wypadło OK! Ja  w tym dniu wybrałam spotkanie a dziennikarką M.Grzebałkowską. Trochę mi żal, ale zawsze trzeba coś wybrać…

Tego samego dnia Beata P.Klary otrzymała Stypendium  Artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa. Od tego roku stypendia przyznawane są w nieco zmienionej formule. Np. zniesiono górną granicę wieku. Stypendia przyznawane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Przyznano 13 stypendiow. W kategorii literatura – Beacie P.Klary, w kategorii teatr – Julii Adamczyk. Ponadto stypendia przyznano w kategorii muzyka (najwięcej), film i sztuki wizualne.

 

Tydzień Bibliotek

Od 9 maja trwał w Gorzowie Tydzień Bibliotek. W wielu bibliotekach i w przestrzeni miejskiej odbywały się spotkania, happeningi i różne  akcje, np. 10 maja „Uwolnij książkę w tramwaju” – akcja bookcrossingowa w gorzowskich tramwajach we współpracy z MZK.  Wcześniej, bo 9 maja w Filii nr 1 WiMBP odbyło się spotkanie z Jakubem Ćwiekiem, autorem bestsellerowych cykli Kłamca oraz Chłopcy. 11 maja Biblioteka Pedagogiczna uwalniała książki na Kwadracie.  A 12 maja  wspólnie z WOM-em była organizatorem  akcji „Przerwa na czytanie”. Miejska akcja  bicia rekordu w ilości osób czytających na przerwie. Też 12 maja  WiMBP  zaprosiła  na  spotkanie z Łucją Fornalczyk-Fice „Książki inspirowane życiem”… I na pewno jeszcze dużo się działo….

A 22 maja, podczas pierwszego w Gorzowie  Święta ulicy Teatralnej, na czterech scenach (przed Teatrem, przed Szkołą Muzyczną, przed MDK-em  i na przeciw ZUO) zabawom i śpiewom nie było końca. Były karoce i księżniczki, konkursy i malowanki…

I znów zobaczyłam tylko jakąś część… nie wszędzie byłam…

……………………………………………………

Z żałobnej karty

„Życie choćby długie, zawsze będzie krótkie” (W.Szymborska). 27 maja br. na Niebieskie Połoniny odeszła Romana Kaszczyc. Niepowtarzalna Artystka i pisarka, mieszkająca w Barlinku  ponad 50 lat. Tu założyła słynną Pracownię Ceramiki Unikatowej. Jej Ciamarajdy znamy niemal wszyscy. A obrazy i ceramika, znajdują się w wielu galeriach i w prywatnych domach. Wydała kilka książek. Pierwszy drukiem ukazał się jej „Dziennik liryczny”. Potem były następne książki. Np. z jej własnymi, pięknymi, kolorowymi i tajemniczymi rysunkami „Duchy z Puszczy rodem”  czy „Kiedy kruk był biały”. W swoich książkach  nawiązywała do urokliwych  baśni i legend albo do starych zabytkowych budowli.

Rysunki Romany Kaszczyc znajdują się w pierwszym  tomiku Klubu Literackiego pt. „Niemy krzyk traw”. Pisała też teksty i scenariusze do Barlineckiego Teatru Poezji „Wiatrak”. Wykonywała scenografie i dekoracje okolicznościowe. Czasem zasiadała za stołem jurorskim…

Ewa Rutkowska

1,282 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.