O ŚP. IRENEUSZU K. SZMIDCIE – HELENA TOBIASZ

MRÓWCZA  PRACA  IRENEUSZA  K.  SZMIDTA  CZYLI  ALMANACH  POETÓW  I  PISARZY

HEL

ALMANACH POETÓW I PISARZY ORAZ POEZJA IRENEUSZA KRZYSZTOFA SZMIDTA TRAFIAJĄ DO CZYTELNIKÓW

Wiadomość o śmierci Ireneusza Krzysztofa Szmidta uświadamia, że już nie usłyszymy Jego głosu i nie zobaczymy Jego postawnej sylwetki, na ogół w towarzystwie żony Krystyna Kamińskiej na przeróżnych wydarzeniach artystycznych i literackich w teatrze, filharmonii, bibliotece czy w innych miejscach.

Zmarły 4 maja 2021 r. Ireneusz K. Szmidt należał do licznego grona osób, które przynajmniej w mojej wyobraźni były od zawsze, zrosły się z miastem, a odeszły na przestrzeni 2020-2021 roku, pozostawiając pustkę, której nie da się wypełnić.

Wczoraj, 11.05.2021 r. w informatorium Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odebrałam dwie książki zmarłego, wydane w 2020 r. Są to: Literaci w Gorzowie pod skrzydłami Pegaza Nowy almanach poetów i pisarzy ułożony przez Ireneusza Krzysztofa Szmidta oraz Ireneusz Krzysztof Szmidt Odpowiedź na pytanie Hamleta.

W pierwszej, na 420 stronach Ireneusz K. Szmidt przybliża sylwetki 68 poetów i pisarzy zamieszkałych i tworzących w północnym regionie województwa lubuskiego w latach 1945-2020.

Druga licząca 312 stron, zawiera przede wszystkim zbiór wierszy ale również solidnie rozbudowaną notę o autorze co daje nam pełną wiedzę o twórczości, drodze i dorobku Ireneusza pisze we wstępie Leszek Żuliński.

Pobieżny ogląd książek budzi podziw dla mrówczej pracy autora szczególnie nad Almanachem, ale też widać mnóstwo pracy włożonej w powstanie drugiej publikacji zarówno I. K. Szmidta jak i całego zespołu.

Obie publikację dotarły także wczoraj (11.05.2021 r.) do Weroniki Kurjanowicz, wyraźnie wstrząśniętej śmiercią I. K. Szmidta.

Tekst i foto Helena Tobiasz

 

 

778 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.