GORZOWSCY ŻUŻLOWCY U BISKUPA EDWARDA DAJCZAKA, KTÓRY BYŁ ŻUŻLOWCEM

NOWNow1

Gorzowscy żużlowcy u bpa Edwarda Dajczaka, który był żużlowcem

Ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp Edward Dajczak spotkał się 22 lipca z byłymi zawodnikami gorzowskiego żużla, którzy z kapelanem ks. Andrzejem Szkudlarkiem  przywieźli  mu pamiątkową statuetkę Stali Gorzów. Dzisiaj rano żużlowcy uczestniczyli we Mszy św. w bazylice kołobrzeskiej a potem modlili się przy grobie bpa Ignacego Jeża.

Sześcioosobowa grupa byłych zawodników Stali Gorzów z legendarnymi żużlowcami  Bogusławem Nowakiem i Jerzym Rembasem oraz ich kapelanem ks. Andrzejem Szkudlarkiem przyjęta została w Koszalinie przez ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bpa Edwarda Dajczaka, który w młodości także próbował sił na żużlowym  torze.

Były bp pomocniczy diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Edward Dajczak otrzymał od nich pamiątkową statuetkę, na której widnieje dedykacja: –  Dla jedynego biskupa żużlowca  J. E. Edwarda Dajczaka – ks. Andrzej Szkudlarek i byli zawodnicy, mechanicy i działacze Stali Gorzów.

Według relacji Bogusława Nowaka spotkanie wywołało wiele wspomnień. Zanim bp Dajczak został kapłanem, próbował  swoich sił na torze żużlowym. Trenował pod kierunkiem legendarnego Edmunda Migosia. Wypadek Edwarda Dajczaka na torze przerwał możliwość kontynuowania treningów,  po upadku na motorze żużlowym przy młodym adepcie znalazł się Edward Jancarz, pocieszając przyszłego duchownego, że skoro może ruszać ręką i nogą to żyć będzie – przypomniał Nowak.

Bogusław Nowak wiele lat temu także miał wypadek na torze, który okazał się na tyle nieszczęśliwy, że do tej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Nie przeszkadza mu to jednak aby być czynnym trenerem, który założył fundację swojego imienia i skupił się na wychowaniu sportowym dzieci i młodzieży. Obecnie Nowak rozpoczął zbieranie funduszy na kontynuację działalności żużlowego klubu w Stanowicach koło Gorzowa Wlkp. Obecny mistrz świata Bartosz Zmarzlik w młodości także trenował pod kierunkiem Bogusława Nowaka.

Wizyta u bpa Edwarda Dajczaka poprzedzona była nawiedzeniem sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Po wizycie w domu biskupa grupa pielgrzymkowa pod kierunkiem wieloletniego kapelana ks. Andrzeja Szkudlarka – proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim udała się na nocleg do kołobrzeskiego Caritasu przy parafii św. Aniołów.

Po zakończonej Eucharystii, o historii pięcionawowej kołobrzeskiej konkatedry opowiedział Andrzej Waleński  – autor nowo wydanej publikacji pt. „Kołobrzeg w baśniach i legendach” napisanej wierszem.

Waleński  ur. się w Kołobrzegu, mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila. Jest nauczycielem w Szkole Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. Piotra Jerzego. bł. Frassatiego. Jest Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Św. diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i ministrantem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wlkp.

Z pątnikami spotkali się także proboszcz kołobrzeskiej bazyliki ks. dr. Andrzej Pawłowski, natomiast rezydent ks. dr Zygmunt Czaja poprowadził modlitwę przy grobie pierwszego biskupa  koszalińsko – kołobrzeskiego  kardynała nominata Ignacego Jeża, który umarł 16 października 2007 r. na dzień przed ogłoszeniem jego nominacji.

Ks. rezydent opowiedział również o początkach biskupstwa na ziemi koszalińsko – kołobrzeskiej, przypominając m.in., że w roku 1000 staraniem Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu założone zostało biskupstwo a pierwszym biskupem został Reinbern z Frankonii.  Natomiast w latach 1124-1125 św. Otton z Bambergu odwiedził stary Kołobrzeg (dziś jest to wieś Budzistowo) i wzniósł kościół pw. Najświętszej Maryi Panny. W latach następnych na miejscu dawnego Domu Bożego, została  zbudowana świątynia murowana, która stała się siedzibą kapituły jako kolegiata.

 

 

 

 

 

411 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.