ŁÓDZKI TEATR LOGOS UCZCIŁ 700 LECIE DANTEGO ALIGHIERI

PAR5PAR6

Spektaklem Paradiso/Raj wg Boskiej Komedii Dantego Alighieri, teatr Logos przy kościele rektoralnym Środowisk Twórczych pw. NPNMP w Łodzi uczcił  700 lecie urodzin poety i proroka nadziei. Spektakl wystawiany był późnymi wieczorami od 14 do 18 września w świątyni, której proboszczem jest ks. Waldemar Sondka, twórca amatorskiego teatru, w którym występują profesjonalni artyści.

Reżyserem i choreografem przedstawienia jest Ewa Wycichowska, znana tancerka, choreograf i profesor sztuk muzycznych.

Multimedialny projekt wprowadził widzów w niebiański świat, wykorzystując elementy opery, słowa, współczesnego tańca, technologii filmowej i kosmosu.

Każdy aktor w tym spektaklu był indywidualnym narratorem, a w niektórych momentach wszyscy się jednoczyli okazując przerażenie, obawy, wzloty i upadki czy przedwczesne zadowolenie, aby na zakończenie zamanifestować śpiewem radosne Alleluja. Do twórczych przeżyć artyści włączali widzów, a na zakończenie zaangażowali do wspólnego radowania się poprzez taniec.

Boska Komedia uważana jest za dzieło literatury światowej, w spektaklu Paradiso, znany aktor Marek Kasprzyk w roli Dantego  przeprowadza widza przez dziewięć obrazów Nieba, umożliwiając duchowe doznania i umożliwia głębokie refleksje, poprzez nadzieję szybkiego osiągania Raju a następnie spadając z wyżyn. Spektakl niosący niebiańską nadzieję ubogacony jest filmowym obrazem, który zmienia się stosownie do wypowiadanych treści.

– Od Inferno, przez Purgatorium do Paradiso, w siedemsetną rocznicę powstania Boskiej Komedii Teatr Logos buduje wspólnotę niepokoju, ale nie lęku, odnajdując nadzieję tam, gdzie inni ją porzucili – napisane jest m.in. w folderze Paradiso.

Realizatorzy spektaklu trzeciej części dzieła wielkiego Florentczyka idą za wizją Dantego, ale w Paradiso posuwają się o krok dalej malując logosowy Raj barwami pełnymi dystansującej ironii – tłumaczą w opisie folderu.

Premiera Paradioso odbywała się przez kilka dni, spektakle rozpoczynały się na kościelnym  dziedzińcu, który architektonicznie przygotował Wojciech Wycichowski.

Spektakl powtarzany będzie ponownie w listopadzie.

Dante Alighieri – włoski poeta, filozof i polityk. Najwybitniejszym jego dziełem jest poemat Boska komedia, uważany za arcydzieło literatury światowej. Urodził się we Florencji w 1265 r. Zmarł 14 września 1321 w Ravennie we Włoszech.

W e-KAI:

https://www.ekai.pl/teatr-logos-uczcil-700-lecie-urodzin-dantego-alighieri/

228 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.