GORZOWSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

NIEP3NIEP1Niep2

W tym roku obchody święta Niepodległości miały w Gorzowie Wielkopolskim wymiar religijny i świecki.. Nie było patriotycznego pochodu.

Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim zainaugurowano miejskie obchody 103. rocznicy święta Niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Szkudlarek, kapelan „Solidarności”, który przejął tę funkcję po legendarnym kapelanie śp. ks. Witoldzie Andrzejewskim. Kazanie wygłosił proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus – wikariusz biskupi diecezji zielonogórsko- gorzowskiej.

Natomiast ks. dr Zbigniew Kobus w kazaniu odniósł się m.in do zwycięskiego wodza narodu  o wolność ojczyzny, naczelnika Józefa Piłsudskiego. Głównie jednak skupił się na ewangelicznej narracji i czytaniu dot. mądrości.

Kapłan zauważył, że w dzisiejsze święto  powinniśmy szukać mądrości narodowych i lokalnych, zastanowić się czy jest jakieś powiązanie pomiędzy świętem niepodległości a tajemnicą Jezusowego Królestwa. Wskazał, że odpowiedzi zależeć będą od światopoglądu, pojawią się oparte o chrześcijańskie zasady ale będą też takie, które są pozbawione nadprzyrodzonych tendencji.

Ks. Kobus przypomniał, że nasz świat jest niedoskonały, pełny cierpienia i nienawistnych gestów, że pozostajemy wciąż narażeni na własne i innych ludzi słabości, często zabójcze.

Na zakończenie duchowny zaapelował aby ludzie do dziś poróżnieni ponownie złączyli się w jedną grudę pamięci i rozpoznawali się wzajemnie. – Wówczas będziemy niepodlegli i niezbyt dalecy od Królestwa Bożego – powiedział wikariusz biskupi.

W gorzowskich placówkach kultury odbywają się dziś wieczory wspomnień, koncerty, wspólne śpiewanie, recytowanie patriotycznej poezji.

Więcej: https://www.ekai.pl/gorzow-wlkp-obchody-swieta-niepodleglosci-d609241/

NIEPrezyden

Fot. Łukasz Kulczyński

Jak informuje Dariusz Wieczorek z wydziału Promocji i Informacji UM w imieniu mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego wiązankę kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożył prezydent Jacek Wójcicki. Kwiaty złożyli także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gorzowa.

– To święto wyjątkowe, które jest w sercach wszystkich Polaków, patriotów, ludzi, którzy kochają Polskę. Pokolenia walczyły o odzyskanie niepodległości, dzisiaj możemy się z niej cieszyć, ale musimy ją pielęgnować – powiedział prezydent.

Powinniśmy okazywać takie gesty patriotyczne, uczestniczyć w takich uroczystościach, być patriotami – dodał.

Specjalnie z okazji święta przygotowano niepodległościową iluminację na budynku Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego oraz na budynku liceum przy ulicy Kosynierów Gdyńskich. Oświetlona w biało-czerwone barwy jest też Filharmonia Gorzowska. Uruchomienie oświetlenia zaplanowano 11 listopada o godzinie 18 a dla osób, które przyjdą obejrzeć iluminację magistratu, przygotowano smaczną niespodziankę od piekarni Bagietka.

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto ustanowiono ustawą z 23 kwietnia 1937 r., w 1945 roku zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej, a przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

223 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.