JUBILEUSZ ROBOTNICZEGO STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW KULTURY

RSTk5RSTK16RSTK25

W gorzowskiej katedrze uczczono 40. lecie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury

Mszą św. 14 listopada w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim uczczono jubileusz 40. lecia istnienia gorzowskiego oddziału Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. dr Zbigniew Kobus – wikariusz biskupi diecezji zielonogórsko – gorzowskiej

Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury powstało w Warszawie w 1980 r. wkrótce po podpisaniu Porozumień Gdańskich.

Kapłan wspominając o znaczeniu pracy twórców podkreślił, że to nabożeństwo jest w ich intencji a także tych, których już nie ma. Dziękował za duchowe ubogacenie i przygotowanie  wprowadzenia do liturgii Mszy św. Czytania oraz oprawę muzyczną także prowadzili artyści zrzeszeni w stowarzyszeniu oraz reprezentujący Miejskie Centrum Kultury i Uniwersytet  Trzeciego Wieku.

– Nareszcie mogliśmy wystąpić w odrestaurowanej po pożarze katedrze i uczcić pamięć Jana Pawła II – co było zaplanowane w poprzednim roku ale nie mogło się odbyć. Tą poetycką inscenizacją artyści wskazali na różnorodność, tradycje i nowe spojrzenie na współczesność, a całość nazwali Bogu i Ojczyźnie – powiedział w rozmowie Czesław Ganda – prezes RSTK, który jest także reżyserem programu.

W religijnej uroczystości udział wzięli poeci z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Solistkami były: Marzena Szumlańska Śron, Oliwia Królikowska i Milena Rucka. Na ręce proboszcza, Małgorzata Jaroma artystka z Berlina przekazała swój obraz w darze dla katedry.

Poeci w swoich wierszach mówili o zwykłym życiu, o biedzie, niepogodzie, o aniołach stróżach i o złości. Prosili Boga o wsparcie i siłę: –  „….Byśmy żyli zgodnie z Twoim zamysłem. I ze sobą w zgodzie. Chroń nas od głodu, morza i pożogi. Od głupoty i małostkowości.  Od zła naszego i niegodziwości. Amen”.

Chór Uniwerek pod kierunkiem Szczepana Kaszyńskiego wykonał Gaude Mater Polonia, następnie poeci przedstawiali autorskie wiersze a na zakończenie Gorzowska Orkiestra Dęta pod batutą Katarzyny Sikorskiej wykonała Barkę.

Przez wiele kolejnych lat artyści RSTK, którego prezesem jest Czesław Ganda modlili się w tej świątyni z okazji swoich jubileuszy. Potem nastąpiła przerwa spowodowana pożarem kościoła a następnie ograniczeniami w wyniku ogłoszonej pandemii.

Gorzowski oddział istnieje od końca lipca 1981 r. Pierwszym. Członkowie RSTK swoje pasje twórcze realizują w ramach sekcji literackiej, plastycznej, muzycznej i filmowej. Od kilkunastu lat członkowie RSTK przedstawiają swoją twórczość w ramach cyklicznych programów „Obrazy – Słowa – Dźwięki”. Od 1983 r. RSTK organizuje Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne, skupiające twórców z kraju i zagranicy.

263 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.