PREMIERA MŁODZIEŻOWEJ OPERY W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

FG11G 22

Przez dwa dni 19 i 20 listopada odbywała się premiera opery Salija w Filharmonii Gorzowskiej. Spektakl dedykowany młodzieży powstał w wyniku twórczej pracy Małgorzaty Szwajlik, która napisała libretto, Krzysztofa Dobosiewicza – kompozytora i dyrygenta oraz reżysera Rafała Matusza. Bartosz Bandura zadbał o ruch sceniczny i był – Wszechwiedzącym.

Wystąpiła orkiestra Filharmonii Gorzowskiej i Zespół Wokalny Pomerania Singers oraz Tancerze. W roli głównej – Aneta Nurcek jako Salija.

Gorzowska opera powstała w 2019 r. , ze względu na przerwę pandemiczną zaprezentowana została dopiero teraz. Skierowana jest przede wszystkim do młodzieży, pokazuje świat trzynastolatki, radość rodziców z jej narodzin, potem młodzieńczy bunt, poszukiwania swojego miejsca i zrozumienie zasadniczych wartości.

Muzyka, multimedialny kolorowy przekaz, młodzieżowy żargon, śpiew i dykcja Bartosza Bandury – Wszechwiedzącego podobały się młodym odbiorcom, którzy zwrócili także uwagę na wykonania poszczególnych śpiewaków.

Chwała twórcom, którzy pomyśleli o młodzieży i ich problemach aby umieścić je w przekazie operowym, co jest doskonałą edukacją dotyczącą muzycznego gatunku, który chyba do tej pory się nie pojawiał, a jeśli to bardzo rzadko: – Opera młodzieżowa.

„Salija” to opowieść o nastolatce poszukującej tożsamości. Bohaterka ma 13 lat  i w dnu swoich urodzin przenosi się w tajemnicze, nieznane a czasem złowrogie miejsca. Jej wędrówka ukazuje zagrożenia ale niesie także pozytywne przesłanie. – …. na opowieść o dorastaniu, młodzieńczej wrażliwości i zawiłym poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak być szczęśliwym, zapraszają Filharmonia Gorzowska oraz wszyscy, którzy Saliję stworzyli i mieli przyjemność zrealizować – czytamy w folderze kulturalnym.

Salija otrzymała I nagrodę w Konkursie na Operę dla dzieci i młodzieży w wieku 8–15 lat (libretto i muzykę) zorganizowanym w 2019 roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

OBSADA:

ANETA NURCEK Salija
WIKTORIA WIZNER Samotnieja
DAWID JENCZEWSKI Smutariusz
MICHAŁ JOPEK Su
SYLWIA ŁUCJANEK Mama / Człeksa
PAWEŁ PIOTROWSKI Tata / Krzepki Menel
MARCELINA GÓRSKA Burmugza
BARTOSZ BANDURA Wszechwiedzący

KRZYSZTOF DOBOSIEWICZ kierownictwo muzyczne
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu

TANCERZE: Klaudia Banaszak, Paulina Beker, Emilia Bergandy, Mikołaj Fronczak, Katarzyna Kaliciak, Marta Karmowska, Marta Kołosowska, Marta Listowska, Julia Pawlak, Joanna Prokopiuk, Patryk Strzykała, Hanna Wyperowicz

368 total views, 4 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.