GORZÓW WLKP.: ŁĄCZĄ NAS LUDZIE I MIEJSCA W KULTURZE

MAZ5MAZ11MAZ2MAZ3

ŁĄCZĄ NAS LUDZIE I MIEJSCA W KULTURZE

Ukazał się kolejny, czwarty numer wydawnictwa z cyklu „Łączą nas ludzie i miejsca”. Bohaterami tego biuletynu są: Michał Bajsarowicz, Jerzy Gąsiorek, ks. Jerzy Hajduga, Zygmunt Marek Piechocki i Ewa Szlempo. W zastosowanej przez red. Hannę Kaup formule, każdy rozmówca przedstawia swój ogląd świata, wypełniony różnymi zdarzeniami i osobami, które w jakiś sposób zaistniały w ich życiu.

Michał Bajsarowicz – malarz, rzeźbiarz, grafik. U niego rysowanie zaczęło się od pochwały Jana Korcza, do którego zaprowadził go ojciec. Później, w technikum budowlanym nauczycielka od polskiego, pani Basia Górnikiewicz zobaczyła jego malunki w zeszycie i powiedziała: „O super. Wystawę ci zrobię w klasie”. On zrobił jakieś rysunki, pani profesor powiesiła i potraktowała ucznia Michała „już nie jako kolesia z Zawarcia, tylko jakoś fajniej. Wtedy – wspomina – poczułem, że oho, jakaś wartość się szykuje i pewnie nie skończę byle jak.

Maturę zdaną w terminie Zygmunt Marek Piechocki zwany „Samochodzikiem” zawdzięcza pani od polskiego. A było tak: Rok 1960. Gorzów Wielkopolski. Przyjechałem tutaj pociągiem z małej miejscowości w województwie poznańskim. Z Pniew. Najpierw na rozmowę (egzamin?), później od września – do Technikum Ekonomicznego, które z pomocą Mojej Pani od Polskiego, Pani Weroniki Kurjanowicz ukończyłem w normalnym czasie (podpowiadała mi podczas egzaminu z matematyki, który w 100 proc. bym oblał)”. Zapytana o to, profesor Kurjanowicz uśmiecha się życzliwie wspominając maturzystę Marka, ale nie potwierdza przypisywanych jej zasług.

Jerzy Gąsiorek (Gąsior) odkrywa, że w słowie „Miłość” tkwi „ość”. Uważny czytelnik wywiadu rzeki dostrzeże, że tych ości, a może nawet drzazg na zawodowej drodze Gąsiorka trochę było. Poza tym wielka rozmaitość, ujawniona „fascynującej nieznajomej” przez lubiącego być odmieńcem, który nie akceptuje nicnierobienia i nie umie siedzieć bezczynnie.

„Krakus na Ziemi Lubuskiej” to przepełnione duchowością rozważania księdza, poety, publicysty, kapelana szpitalnego, od 16 lat w Drezdenku – Jerzego Hajdugi.

Ewę Szlempo co maluje kwiaty i postaci, zajmuje się pisaniem ikon, a wiara którą wyniosła z domu jest niezachwiana, poznać można z tekstu „Ewangelizuje przez sztukę”.

Liczący 52 strony biuletyn „Łączą nas ludzie i miejsca w kulturze”, bogato ilustrowany zdjęciami wykonanymi przez Hannę Kaup oraz młodych Lubuszan ukazał się pod opieką Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenoda, z dofinansowaniem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Otrzymać go można w księgarni „Pielgrzym” przy ul. Dworcowej 5, w Gorzowie Wlkp.

Tekst i foto

Helena Tobiasz

343 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.