MALI GORZOWIACY MAJĄ 40 LAT

GORGoGor3GOR2

Mali Gorzowiacy tańczą, grają i śpiewają od 40 lat

Tysiące koncertów w 36 krajach, setki tysięcy prób i przygotowań oraz kilometry kwadratowe materiału użytego do strojów na występy. Zespół Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy świętuje w tym roku swój jubileusz. Podczas gali w Teatrze im. Juliusza Osterwy zespół przedstawił  program taneczno-muzyczny. – Trudno od was oderwać wzrok – podsumował prezydent Jacek Wójcicki, dziękując za 40 lat pracy na rzecz promocji Gorzowa.

Od wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu całego zespołu Mali Gorzowiacy rozpoczął się wyjątkowy, trwający ponad 3 godziny koncert jubileuszowy. Zespół zaprezentował fragmenty pieśni, zabaw i tańców ludowych z wielu zakątków Polski i nie tylko. Nie zabrakło…Oberka, Kujawiaka, Mazura i innych tańców. Swoje umiejętności pokazały wszystkie grupy taneczne. A tych jest sześć:  grupa I – najstarsza, grupa II, grupa III i dwie najmłodsze IV i V. Podczas koncertu pokazała się również grupa najstarsza czyli „Mali Gorzowiacy Oldboye”.

Po uroczystym koncercie przyszedł czas na gratulacje i podziękowania.

– Dziękuję za 40 lat pracy na rzecz kształcenia młodzieży, popularyzacji kultury, folkloru, ale przede wszystkim wspaniałej promocji naszego miasta – pokreślił prezydent Jacek Wójcicki. – Podziwiam energię, entuzjazm i zaangażowanie wszystkich członków zespołu. Tworzycie razem jakość na najwyższym światowym poziomie – powiedział prezydent Wójcicki i dodał, że on również w tym roku świętował 40 urodziny, więc ma wspólną z zespołem historię.

Do gratulacji dołączył przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski. Obaj panowie w ramach prezentu urodzinowego przekazali zespołowi tort.

Dziecięcy zespół Pieśni i Tańca Mali Gorzowiacy powstał w 1981 roku przy Młodzieżowym Domu Kultury. Pierwsze publiczne prezentacje zespołu miały miejsce 25 i 26 maja 1982 roku. Po pięciu latach, na początku roku szkolnego 1986/87, chęć wstąpienia do zespołu  zadeklarowało  100  dzieci.  Trzeba  było  przeprowadzać  sprawdzian muzykalności  i  poczucia  rytmu.  Wybrano  tylko  najlepszych. Na  początku  1984  roku  kierownictwo  zespołu  przejął  Krzysztof  Szupiluk, a  choreografem  została  jego  żona  –  Maria.  Ten  tandem  pracuje  do  dziś. Obecnie zespół liczy blisko 150 członków w wieku od 5 do 50 lat, w jego skład wchodzą również muzycy. Poza Marią i Krzysztofem Szupilukami, grono pedagogiczne Małych Gorzowiaków stanowią: Jadwiga Sokulska i Beata Byczkiewicz. Obie panie poza działalnością pedagogiczną są członkami zespołu. Beata Byczkkiwicz gra na skrzypcach, Jadwiga Sokulska jest aranżerem, kontrabasistką oraz dyrygentem chóru.

 

Wg Wydziału Promocji i Informacji

Fot. Łukasz Kulczyński

79 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.