OBCHODY 36. ROCZNICY ŚMIERCI SŁ. BOŻEGO BP. WILHELMA PLUTY

BP1BP22BP33

Diecezjalne obchody 36. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty odbyły się 23 stycznia w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w  Gorzowie Wlkp. Uroczystej liturgii przewodniczyli ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński oraz bp senior Paweł Socha. Homilię wygłosił ks. dr Piotr Bartoszek dyr Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

W uroczystości uczestniczyli m.in krewni Sł. Bożego, którzy przybyli z Koszęcina, Lublińca i Kochłowic, młodzież szkół katolickich i licznie zgromadzeni wierni.

Przed Mszą św. spektakl słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, wartę ze sztandarami pełnili licealiści z  Katolickiego Liceum św. Tomasza z Akwinu a dyr. tej szkoły Marek Robak służył do Mszy św.

Ks. dr Piotr Bartoszek w kazaniu przytaczał fragmenty listów Sł. Bożego bp. Pluty.  – Byśmy słyszeli wołanie i zawołanie Pasterza – podkreślił kapłan.

Poprzez listy Sł. Bożego homileta wskazywał jakim pasterzem był  bp Pluta. Np. w liście pasterskim z 30 stycznia 1972 r. bp pisze o dialogu między Bogiem a człowiekiem, o sumieniu, które będzie wiodło po dobrych drogach. – Tu na tych ziemiach bp Pluta był znakiem jedności dla ludzi, którzy przyszli z różnych stron ale też dla tych, którzy się tu urodzili. Na tych ziemiach był znakiem miłości nie tylko m.in. ze Słupskiem czy Koszalinem ale był znakiem miłości z Kościołem powszechnym, z Chrystusem. Jego ożywione dyskusje i korespondencje ukazują, że był to Pasterz świadomy, budujący jedność. A obecnie pyta o znaczenie Słowa Bożego – dziś.

Odnosząc się do  dzisiejszego Czytania, zapytał kapłan: – Gdybyśmy mieli zaczynać od początku to od czego byśmy zaczynali? – Pytał i zastanawiał się dlaczego wtedy ludzie płakali. Może ten płacz jest z tęsknoty za tym co było czego Bóg dokonywał w historii a może powodem jest to, że ludzie uświadamiają sobie, że nie żyją tak jak to Słowo mówi, może jest powodem, że odeszliśmy daleko od tego ideału. A może to jest płacz radości. Może ludzie odkrywają słowa i to że jest wspólnota. – Mamy poczucie, że jesteśmy wspólnotą, to jest nasza tożsamość – przekonywał kapłan, twierdząc, że tego dokonuje Słowo Boże w nas.

Bp Socha przypomniał, że Sł. Boży Wilhelm Pluta był wzorem wiary, modlitwy i całkowitego oddania w służbie bliźnich – w głoszeniu Słowa Bożego, udzielaniu sakramentów  św. ale przede wszystkim dawał świadectwo swojej osobistej świętości – zaznaczy bp Socha, który przez wszystkie lata towarzyszył bp. Plucie w jego posłudze. Dalej mówił kapłan, że modlimy się nadal o wyniesienie na ołtarze Sł. Bożego, a obecnie po zakończeniu działań procesu beatyfikacyjnego czekamy na dar cudu.

Bp Lityński przypomniał o więzi i współpracy obu duszpasterzy. Bp. Socha był najbliższym współpracownikiem ówczesnego ordynariusza diecezji gorzowskiej i świadkiem jego duchowości. Bp Lityński podkreślił i podziękował bp. Pawłowi za lata współpracy a potem uczestniczenia we wszystkich uroczystościach rocznicowych związanych ze Sł. Bożym.

Bp Paweł Socha skończył w tym roku w styczniu 87 lat.

Po  zakończonej Mszy św. kapłani i rodzina bp. Pluty przeszli do katedralnej kruchty  i tam modlili się przy grobie Sł. Bożego bp. Pluty.

Przed rozpoczęciem Eucharystii parafianie zgromadzeni przed odrestaurowaną po pożarze katedrą wspominali byłego ordynariusza diecezji gorzowskiej. Niektórzy przypominali Jego długie kazania podczas Święta Bożego Ciała, i to że wierni uważnie ich słuchali, inni przypominali sakramenty bierzmowania, których udzielał ówczesny duszpasterz a dziś Sł. Boży. Inni wskazywali, że to za jego pasterzowania powstała największa diecezja w Polsce.

Tego samego dnia podczas Mszy św. we wszystkich parafiach rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty wspominana jest poprzez dodanie do modlitwy powszechnej wezwania z intencją o beatyfikację Sł. Bożego, natomiast przed końcowym błogosławieństwem duszpasterze odmawiają wraz z wiernymi specjalną modlitwę w tej samej intencji oraz przypominają o potrzebie informowania kurii diecezjalnej o łaskach otrzymanych za przyczyną bp. Pluty.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

 

 

 

 

147 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.