DZIEŃ PAMIĘCI I POJEDNANIA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

PAMIęćPam

30 stycznia w Gorzowie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. W południe zabrzmiał symbol przyjaźni byłych i obecnych mieszkańców miasta – Dzwon Pokoju. Wcześniej przedstawiciele Miasta złożyli wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym.

– Mieszkańcy Landsberga to coraz starsi ludzie, dlatego ważne jest, aby o nich pamiętać. O tym, że i przed wojną Gorzów był miastem, w którym żyli ludzie, mieli tu swoje rodziny i dbali o swoją małą ojczyznę powiedział prezydent Jacek Wójcicki.

– Uderzamy w Dzwon Pokoju w szczególnych czasach. To piękna tradycja i oby nic nam w jej kontynuowaniu nie przeszkodziło. Ciągle powtarzam, że o pokój trzeba walczyć i nieustannie zabiegać – podkreślił przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski.

To wyjątkowe wydarzenie jest efektem wspólnej inicjatywy podjętej w styczniu 1995 roku – 27 lat temu przez władze samorządowe Gorzowa Wielkopolskiego i dawnych mieszkańców niemieckiego Landsberga. Mottem przewodnim święta jest wzajemne przypomnienie i zrozumienie historii, a także pielęgnowanie przyjaznych relacji pomiędzy obecnymi i dawnymi mieszkańcami miasta.

Podobnie jak w ubiegłym roku tegoroczny program Dnia Pamięci i Pojednania został przygotowany z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Wykonany z brązu Dzwon Pokoju został ufundowany m.in. przez byłych mieszkańców Landsberga i obecnych gorzowian. Był darem z okazji 750 lecia miasta. Jego powierzchnię ozdabia herb Gorzowa oraz napis: „Pokój – Pax – Frieden, Landsberg A. D. Warthe/Gorzów Wielkopolski 1257 – 2007”. Pierwszy raz zabrzmiał 2 września 2006 r.

W tym roku wydarzeniem z okazji Dnia był koncert pt. „Piosenka Ci nie da zapomnieć”, który poprowadził Paweł Sztompke, dziennikarz radiowej „Jedynki”. W programie znalazły się utwory Henryka Warsa, Kurta Weilla, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona.

Lekcję muzealną przygotowało Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta  https://www.youtube.com/watch?v=sIx5NzxJdbI&list=PLuHXAkU7PAsg1VfjMx8tPq_s3Vrt2c69T&index=10

Fot. Bartłomiej Nowosielski

 

478 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.