PRZYZNANO STYPENDIA ARTYSTYCZNE PREZYDENTA MIASTA GORZOWA

STYP

 13 osób w pięciu dziedzinach kultury otrzymało w czwartek stypendia artystyczne i twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. To osoby szczególnie zaangażowane w działalność i prace w dziedzinach kulturalnych i artystycznych. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej.  

Tegorocznymi stypendystami zostali: Beata Patrycja Klary – Stachowiak (literatura), Volkan Diyaroglu Ozbek, Przemysław Szydłowski, Wojciech Kosma, Krzysztof Swaryczewski, Krzysztof Ostrowski, Agnieszka Szwengier i Jakub Dobosiewicz (sztuki wizualne), Aleksander Kaczuk-Jagielnik, Radosław Strzelecki i Grzegorz Tobis (muzyka), Bogumiła Jędrzejczyk (teatr) oraz Katarzyna Rosół (taniec).

Wciąż poszerzające się grono gorzowskich artystów to powód do dumy. Tu stawiają pierwsze kroki, a później w kraju i na świecie przynoszą rozgłos i estymę dla miasta. Jestem dumny, że mamy tak wybitnych stypendystów – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Na tegoroczne stypendia artystyczne w budżecie miasta zaplanowano kwotę 100 tysięcy zł. Stypendium wynosi od tysiąca do 12 tysięcy zł.

8 osobowa komisja ds. stypendiów pracowała pod przewodnictwem Iwony Bartnickiej, kierownik Działu Kultury Filmowej Miejskiego Ośrodka Sztuki. Ponieważ Komisja zakończyła właśnie swoją 3 letnią kadencję, prezydent Wójcicki złożył jej członkom wyrazy szacunku za wytężoną i niełatwą wszak pracę.

Stypendyści:

 Beata Patrycja-Klary (literatura) – Literatka, animatorka kultury, autorka kilkunastu tomików poetyckich. Stypendium zamierza przeznaczyć na wydanie kolejnego tomiku poetyckiego, zbioru wierszy dotykających relacji człowieka z przyrodą.

Volkan Diyaroglu Ozbek (sztuki wizualne) – Artysta urodzony w Turcji, prowadzi działalność twórczą na skalę międzynarodową. Stypendium zamierza przeznaczyć na przygotowanie wielkoformatowej wystawy o tematyce gorzowskiej.

Przemysław Szydłowski (sztuki wizualne) – Zajmuje się malarstwem, edukacją artystyczną i grafiką. Współtworzył wiele wystaw i projektów plastycznych, realizował warsztaty edukacyjne. Za środki ze stypendium zamierza zorganizować wystawę w Galerii Terminal 08.

Wojciech Kosma (sztuki wizualne) – Współpracuje z wieloma artystami różnych dyscyplin, Wystawy i twórczość interdyscyplinarną, w tym performance, eksponował na całym świecie. Stypendium zamierza przeznaczyć na organizację happeningu tanecznego, na terenie naszego miasta i z gorzowskimi tancerzami.

Krzysztof Swaryczewski (sztuki wizualne) – Aktywny na gorzowskim rynku sztuki od 1984 roku, uczestnik wielu plenerów i wystaw, do 2021 roku nauczyciel malarstwa w gorzowskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Za środki ze stypendium zamierza stworzyć cykl obrazów wieloformatowych.

Krzysztof Ostrowski (sztuki wizualne) – Jest wykonawcą wielu miejskich murali, wpisujących się w kampanię promocyjną miasta, Pracuje w Pracowni Grafiki Użytkowej Artoteka. Stypendium zamierza przeznaczyć na edukacja w zakresie nowych technik tworzenia murali i sztuki ulicy.

 Agnieszka Szwengier (sztuki wizualne) – W Gorzowie stworzyła pracownię, w której prowadzi działalność twórczą, malując obrazy, a także pracuje przy projekcie książki – tomu wierszy swojego taty, do której przygotowuje ilustracje. Za środki ze stypendium zamierza, zainspirowana fotografiami W. Kućki, stworzyć serie obrazów o pracy kobiet w Stilonie w latach 60 i 70 tych.

Jakub Dobosiewicz (sztuki wizualne) – Zaprojektowana przez Jakuba okładka do serii podręczników do szkół artystycznych została wykorzystana przez wydawnictwo Ars Longa. Stypendium zamierza wykorzystać na naukę projektowania graficznego i zakup profesjonalnego sprzętu.

Aleksander Kaczuk-Jagielnik (muzyka) – Student wokalistyki, dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki stypendium będzie mógł uczestniczyć w konsultacjach wokalnych w celu przygotowania partii operowych przydatnych w pracy śpiewaka operowego.

Radosław Strzelecki (muzyka) – Student Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2019 r. solista w Instytucie Eurasia Festiwal w Nowym Jorku. Dzięki stypendium m.in. weźmie udział w programie dla młodych śpiewaków we Włoszech.

Grzegorz Tobis (muzyka) – Aranżer, kompozytor, od 2012 roku klarnecista orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, współpracuje z szeregiem polskich orkiestr symfonicznych, z którymi ma na koncie wiele nagrań płytowych. Zamierza zakupić profesjonalny sprzęt studyjny do nagrania kompozycji utworu muzycznego na klarnet.

Bogumiła Jędrzejczyk (teatr) – Aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy, związana z teatrem od 1999 r., obchodzi 30 lecie pracy twórczej. Na scenie gorzowskiego teatru wykreowała ponad 80 ról. Od lat pełni również role pedagoga w Studiu Teatralnym Dzieci i Młodzieży przy gorzowskim teatrze. Stypendium przeznaczy na realizację i reżyserię spektaklu w ramach jubileuszu 30 lecia pracy artystycznej.

 Katarzyna Rosół (taniec) – Choreografka i instruktorka tańca, organizatorka licznych warsztatów tanecznych i festiwali oraz turniejów tańca. Specjalizuje się w tańcu współczesnym, tańcu hip-hop. Stypendium przeznaczy na podniesienie kompetencji zawodowych poprzez uczestniczenie w rocznym studium indywidualnego kształcenia.

Wydział Kultury/ Wydział Promocji i Informacji

 Fot. Łukasz Kulczyński

 

 

376 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.