KRZYSZTOF PENDERECKI SPOCZĄŁ W PANTEONIE NARODOWYM W KRAKOWIE

PEPEN5PEN1PEN3Pen2

Relacja Heleny Tobiasz

Foto Helena Tobiasz

29 MARCA 2022 R. PROCHY KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO SPOCZĘŁY W PANTEONIE NARODOWYM W KRYPCIE POD PREZBITERIUM KOŚCIOŁA ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W KRAKOWIE.

Krzysztof Penderecki – światowej sławy kompozytor, dyrygent i pedagog urodzony 23 listopada 1933 r. w Dębicy, zmarł 29 marca 2020 r. w Krakowie. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią uroczystości pogrzebowe przełożono na drugą rocznicę śmierci. Do tego czasu urna z prochami kompozytora złożona była w krypcie bazyliki św. Floriana. Stamtąd kondukt żałobny przeszedł ulicami Krakowa do miejsca wiecznego spoczynku w Panteonie Narodowym.

W samo południe, 29 marca 2022 r. mszy świętej pogrzebowej w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył i homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. W koncelebrze brał udział również kardynał Stanisław Dziwisz i proboszcz parafii ks. prof. Jan Machniak.

Pożegnalna uroczystość miała charakter państwowy. Świątynię za zaproszeniami wypełnili najbliżsi oraz przedstawiciele najwyższych władz państwa m.in. prezydent RP Andrzej Duda, były prezydent Aleksander Kwaśniewski z żoną Jolantą Kwaśniewską, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji i środowisk artystycznych. Liczni wielbiciele talentu artysty mogli uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym na placu św. Marii Magdaleny gdzie został ustawiony telebim.

Na zakończenie liturgii słowa pożegnania wygłosili: prezydent Andrzej Duda, wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, ambasador Arndt Freytag von Loringhoven odczytał list prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka -Waltera Steinmeiera, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski – wystąpił w imieniu środowisk twórczych i artystycznych, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie Wojciech Widłak – przemawiał w imieniu Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa oraz odczytano pożegnalne wspomnienie obecnej na pogrzebie Elżbiety Pendereckiej.

Prezydent Andrzej Duda żegnając zmarłego, dziękował za twórczość, za pracę z młodzieżą, za Lusławice i miłość do drzew, za to że mieszkał w Polsce, w Krakowie, mimo że mógł mieszkać wszędzie, w każdym miejscu świata. Mówił, że w historii świata są ludzie niezwykli, zapisani na zawsze w jego dzieje. Z całą pewnością takim wielkim człowiek był Krzysztof Penderecki. Właśnie do niego Jerozolima zwróciła się o stworzenie dzieła z okazji jubileuszu 3000 lat istnienia miasta, i na to zamówienie powstało Siedem bram Jerozolimy. Dla uczczenia 700-lecia katedry w niemieckim Münsterze powstała Pasja według świętego Łukasza. Kompozycja wykonana w 1966 r. miała też wymiar symboliczny, odnoszący się do jubileuszu Millenium Chrztu Polski. Prezydent Duda przypomniał, że w 2005 r. Orderem Orła Białego odznaczył kompozytora prezydent Aleksander Kwaśniewski, choć jest on tak bardzo należny, że każdy następny prezydent ten order by wręczył. Panie Profesorze dziękuję Panu z całego serca. Mistrzu spoczywaj w pokoju – zakończył Prezydent.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że żegnamy wielkiego kompozytora, ale też cichego i serdecznego człowieka, którego dobroć i mądrość skrywała się za subtelnym uśmiechem. Cześć Jego pamięci.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że Krzysztof Penderecki był obywatelem świata, ale i potrójnym obywatelem Krakowa, co wyrażało się w obywatelstwie rzeczywistym oraz uhonorowaniem medalem „Cracoviae Merenti” i Honorowym Obywatelstwem Krakowa. Przez wiele lat związany z Akademią Muzyczną, która dziś nosi jego imię. Wraz z Piotrem Skrzyneckim był założycielem Piwnicy pod Baranami. Jego dokonania sprawiają, że dla krakowian pozostanie nieśmiertelny. Część Jego pamięci.

Waldemar Dąbrowski zauważył, że dziś opłakujemy łzami, bólem i cierpieniem ale też wyrażamy wdzięczność, że był ktoś taki jak Krzysztof Penderecki, którego kres ziemskiej drogi kończy się w Panteonie Narodowym. Bogu dziękuję za Jego życie. Spoczywaj w pokoju.

Żegnaj nasz drogi Mistrzu – tak zwrócił się do profesora Pendereckiego rektor Akademii Muzycznej Wojciech Widłak.

Urna z prochami kompozytora została złożona do sarkofagu w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej 52 a.

Sarkofag autorstwa rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego, w kształcie klepsydry odmierzającej czas z ciemnego granitu szwedzkiego, stoi na postumencie z jasnego marmuru kararyjskiego ze znakiem krzyża i napisem „KRZYSZTOF PENDERECKI 1933 -2020”.

Sąsiednie krypty są miejscem wiecznego spoczynku m. in. zmarłego w 2021 r. poety Adama Zagajewskiego oraz zmarłego w 2013 r. dramaturga, pisarza i rysownika Sławomira Mrożka.

Helena Tobiasz

320 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.