ORATORIUM „CHWALEBNA DROGA KRZYŻOWA” W GORZOWSKIEJ KATEDRZE – DZIŚ O GODZ.16

ORATOR7

Oratorium „Chwalebna Droga Krzyżowa” Stanisława Szczycińskiego, w wykonaniu Chóru „Cantabile” pod dyr. Jadwigi Kos, zabrzmi w niedzielę 3 kwietnia o godz. 16.00 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim.

Od 28 lat Chórem Cantabile działającym przy Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim dyryguje Jadwiga Kos. Każdego roku zespół przygotowuje obok świeckich, także utwory zgodne z kalendarzem liturgicznym Kościoła, które prezentuje również w świątyniach.

Oratorium „Chwalebna Droga Krzyżowa” na chór, solistów, instrumenty perkusyjne i recytatywy powstało w 2010 r. z inspiracji ikonowych obrazów Drogi Krzyżowej autorstwa Leszka Zadrąga, wykonanych dla kościoła pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym. Treścią utworu są cytaty z Pisma Świętego.

Podczas śpiewu na ekranie wyświetlane będą obrazy Krucjaty pędzla Leszka Zadrąga.

-Stacje tej Drogi Krzyżowej mają zmienione tytuły, nawiązują do myśli teologicznej Wschodu i Zachodu. Te unikatowe nazwy mają służyć postrzeganiu cierpienia Chrystusa przez pryzmat nadchodzącej Chwały. Teksty oratorium – to cytaty z Pisma Świętego, umieszczone na obrazach są rozważaniami, które przynoszą otuchę i nadzieję. Ta Droga Krzyżowa  zakończy się dodatkową Stacją Piętnastą, która przedstawia Drogę do Emaus – wyjaśnia Jadwiga Kos, jednocześnie tłumaczy, że ta Droga Krzyżowa ma formę nabożeństwa. Stacje rozważane są śpiewem, a kompozycje są w różnorodnych stylach, od chrześcijańskiej do chorału gregoriańskiego i śpiewów bizantyjskich ale są też formy zbliżone do kanonów z Taize. To nie jest monotonna modlitwa. Cierpienie ustępuje miejsca nadziei – podkreśla szefowa chóru.

Na zakończenie Chór Cantabile zaśpiewa Modlitwę o Pokój autorstwa Norberta Blachy. – Nie sadziłam, że będziemy w takich okolicznościach śpiewać ten utwór, a myślę tu o wojnie na Ukrainie – powiedziała dyrygentka Jadwiga Kos.

Więcej o wykonaniu Oratorium „Chwalebna Droga Krzyżowa”w gorzowskiej katedrze – jutro.

171 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.