NIEDZIELA PALMOWA

Dzisiaj Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Rozpoczął się Wielki Tydzień, najważniejsze dni w roku liturgicznym.

PALMPALMMPAL

Zdj. z kościoła pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. fot. GM

Charakterystycznym obrzędem Niedzieli Palmowej jest uroczysta procesja, w której wierni uczestniczą niosąc gałązki palm na znak królewskiego tryumfu Chrystusa, jaki stał się jego udziałem przez krzyż. Procesja rozpoczyna się poza kościołem od obrzędu błogosławieństwa palm i odczytania fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie wierni ze śpiewem udają się do świątyni, gdzie rozpoczyna się msza św. W jej trakcie odczytuje się Ewangelię o Męce Pańskiej. Można to uczynić z podziałem na role. W tym roku w Niedzielę Palmową czyta się opis Męki według św. Łukasza.

Procesję można odprawić w danym kościele tylko jeden raz. Przed pozostałymi mszami oraz tam, gdzie nie ma w ogóle procesji, można urządzić tzw. uroczyste wejście z błogosławieństwem palm. (https://diecezjazg.pl/niedziela-palmowa-2 )

Palma jest uwielbieniem Jezusa Chrystusa, jest oddaniem czci Temu, który nas odkupił. Ale palma w naszych rękach jest znakiem, że chcemy w tym Wielkim Tygodniu przekroczyć kolejną granicę w naszym życiu religijnym. Granicę wierności w dobrym. Jezus Chrystus wstępuje do Jerozolimy jako Ten, który odnosi zwycięstwo nad złem. Trzymając dzisiaj w ręku palmę, wyznajemy, że chcemy razem z Nim przez modlitwę i post w tym Wielkim Tygodniu doświadczyć łaski odkupienia.

161 total views, 4 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.