25 LAT TEMU JAN PAWEŁ II MODLIŁ SIĘ W GORZOWSKIEJ KATEDRZE

PAPA20220605_07405420220605_074041PAPIEŻ20220605_074332
25 lat temu Jan Paweł II modlił przy grobie Sł. Bożego bpa Wilhelma Pluty w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. W tej świątyni całodzienną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem o powołania kapłańskie i zakonne rozpoczęły się 2. czerwca trzydniowe obchody rocznicowe wizyty papieża Polaka na Ziemi Lubuskiej.

Główne uroczystości zaplanowano na 5. czerwca, w południe odprawiona zostanie Msza św. w katedrze pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bpa Tadeusza Lityńskiego.

Dziś w kościele Pierwszych Męczenników Polski odbędzie się spotkanie młodzieży: o godz. 10.30 – zjazd szkół im. Jana Pawła II, o godz. 17.00 zbiorą się ministranci, a godzinę później rozpocznie się spotkanie młodzieży pod przewodnictwem biskupa.

Podczas Mszy św. wieczornej w gorzowskiej farze ks. Mariusz Stadnicki przypomniał dzień wizyty Jana Pawła II. Mówił o okolicznościach i panującej wtedy radosnej atmosferze, o podziękowaniach i wzruszeniach. Cytował zdania papieża i prosił o osobiste wspominanie słów Ojca św. oraz odpowiedzenie sobie na pytanie co komu się udało przez te lata zrobić w kwestii wiary i świadczenia o niej słowem i czynem. Kapłan przypomniał m.in. że papież mówił o zapraszaniu Boga do miejsc, w których człowiek się trudzi stawiając za wzór Męczenników Międzyrzeckich. – Czy pozostało w naszych sercach Jego słowo – zastanawiał się ks. Stadnicki i przypomniał, że po tych 25 latach warto sobie te słowa odświeżyć.

W ramach obchodów rocznicowych odbywać się będą m.in czuwania modlitewne, Marsz dla Życia i Rodziny, koncerty, poświęcenie poradni rodzinnej przy Domu Zakonnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Gorzów Wielkopolski był jednym z kilkunastu miast, które w 1997 r. odwiedził papież. W drzwiach gorzowskiej fary witał Ojca św. ówczesny proboszcz ks. Stanisław Garncarz. W kruchcie katedry Jan Paweł II modlił się przy grobie ordynariusza gorzowskiego sł. Bożego Wilhelma Pluty. Następnie papież spotkał się z hierarchami kościoła w pałacu biskupim przy ul. 30 Stycznia, w którym obecnie znajduje się Instytut imienia sł. Bożego oraz Wyższe Seminarium Duchowne.

Na placu przy parafii Pięciu Męczenników Polski gdzie Jan Paweł modlił się z prawie 500 -tysięcznym tłumem, powiedział m.in.: „Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na naszej ziemi. Za twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie”.

Bp Pluta przez 28 lat rządził największą w Polsce diecezją, diecezją gorzowską. Główną troską w jego posłudze były sprawy rodziny. Bp Pluta był w przyjaźni z Janem Pawłem II, z którym przyjął święcenia kapłańskie w tym samym roku.

Przed 25. laty z okazji wizyty Ojca Świętego w Gorzowie Wlkp. Na wzgórzu przygotowany został ołtarz wyobrażający namiot, w którym centralne miejsce zajął tron papieski. Na trzech olbrzymich ekranach ułożona została mozaika z płótna, przedstawiająca patronkę diecezji – Matkę Boską Rokitniańską Cierpliwie Słuchającą oraz wizerunki Pięciu Pierwszych Polskich Męczenników.

W pobliskiej Szkole Podstawowej nr 20 ulokowane było Papieskie Centrum Prasowe, obsługiwane wówczas m.in. przez pracowników Katolickiego Radia „Gorzów”.

Pięć lat później w miejscu spotkania Papieża z wiernymi stanął pomnik, który odsłonił i poświęcił bp diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adam Dyczkowski.

344 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.