W KOŁOBRZESKIEJ BAZYLICE MSZA ŚW. DZIĘKCZYNNA ZA 50 LAT DIECEZJI

KOL

Kołobrzeg: Msza św. dziękczynna za 50 lat diecezji z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio

W kołobrzeskiej bazylice WNMP z okazji 50. lecia diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej odprawiona została 26 czerwca Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, który w imieniu papieża Franciszka udzielił wiernym Bożego błogosławieństwa. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bp Edward Dajczak.

Bp Edward Dajczak wspominając w homilii pięćdziesięcioletnie dzieje diecezji  mówił m.in. o bolesnej historii kołobrzeskiego kościoła i jego odradzaniu, porównując do ewangelicznego zasiewu ziarna. Wspominał początki chrześcijaństwa na tych  ziemiach. Wiele miejsca poświęcił wspólnocie Kościoła i znaczeniu Ewangelii we współczesnym świecie.

W takim świecie, w którym ktoś idzie w mieszaninę wartości, z której nic nie wynika albo myśli inaczej i wtedy zaczyna się walka, potrzebna jest Ewangelia, w której jest zapisana miłość nawet do nieprzyjaciół.  – Ewangelia jest piękna, wymagająca, skierowana do wolnych ludzi, którzy powiedzą do Boga – Ufam Ci. Ufam Ci Jezu – powiedział bp Dajczak.

Hierarcha rozpoczął kazanie od rysu historycznego świątyni, której dzieje rozpoczęły się w pobliskim Budzistowie. Przypomniał pierwszych hierarchów a potem także kard. nominata Ignacego Jeża, który pochowany jest w tym kościele.

Bp Dajczak podzielił się także swoimi wspomnieniami z lat pięćdziesiątych, kiedy jako młody ministrant przebywał  w tym mieście i widział przed bazyliką miejsca zasypane żużlem a sama bazylika wcale nią nie była. – Tu w tym kościele zamiast tabernakulum i ołtarza zobaczyliśmy z kolegą  lufy armat. To też historia Kołobrzegu, trzeba było o tę świątynię się zmagać nawet po powstaniu diecezji nie od razu wróciła ona do Kościoła – powiedział biskup.

– To świątynia pisana historią bardzo tragiczną. Ale też świątynia pisana Ewangelią, bo zmartwychwstawała właśnie w taki sposób  – zauważył hierarcha, stwierdzając, że  jaki był wtedy Kołobrzeg to trudno sobie teraz nawet wyobrazić, bo początki były nie w tym miejscu a w pobliskim Budzistowie. W tamtym Kołobrzegu rozpoczął się ten siew – mówił kapłan.

Kaznodzieja wskazał, że Kościół – to ci, którzy tworzą wspólnotę, tworzą Chrystusowe Ciało.  – Ta żywa wspólnota jest ważna, a cecha wolności bardzo istotna – mówił bp Dajczak przypominając, że pierwsi osadnicy, którzy przybyli na te tereny żyli tu jakby na walizkach.

Teraz obchodząc jubileusz duszpasterz powiedział, że 50 lat to dużo ale jednocześnie mało aby się zakorzenić. Przypomniał fakt przyjazdu ludzi, którzy nie chcieli wysiadać z pociągu w miejscowości, w której nie było księdza. To był początek tworzenia wspólnoty.

I choć ówczesne władze polityczne robiły wszystko żeby tego wpływu nie było, to niezależnie od ich intencji  ludzie zbierali się w kościołach, na nowo uczyli się żyć razem. A przybyli tu osadnicy o różnych kulturach, nawykach, przyzwyczajeniach. – Trzeba budować dalej tę wspólnotę –podkreślił  ordynariusz diecezji, zauważając, że ta bazylika ciągle zbiera ludzi nie tylko z Kołobrzegu ale  z różnych części Polski i to ciekawe bo ciągle się tu odnajdujemy razem. To ważne świadectwo. My tu razem z różnych stron mówimy to samo Credo, tę samą modlitwę, w której nie mówimy ani razu – ja – tylko nasz, nam, my. A to oznacza wspólnotę – zaznaczył duchowny.

– Chciałbym aby to nasze świętowanie kończyło się słowami św. Jana Pawła II, który je wypowiedział w Gnieźnie:  – Idźmy ku przyszłości nie oglądając się wstecz gdyż już przyłożyliśmy rękę do pługa. Ci, którzy należą do Bożego Królestwa muszą mieć odwagę iść w przyszłość. Ku Bogu i ku ludziom – cytował słowa JPII bp koszalińko – kołobrzeski.

Na zakończenie Eucharystii  abp. Salvatore Pennacchio  w imieniu papieża Franciszka udzielił wiernym Bożego błogosławieństwa.

Podziękowania wysłannikowi papieża złożył proboszcz konkatedry ks. dr Andrzej Pawłowski.

W ramach 50-lecia diecezji w Kołobrzegu odbyła się konferencja naukowa, a w przyszłą niedzielę obchody zakończą się piknikiem rodzinnym i koncertem ewangelizacyjnym.

Finał uroczystości jubileuszowych zaplanowany jest 18. września w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu.

 

 

 

 

 

 

128 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.