ANDRZEJ SEWERYN NA GORZOWSKIEJ SCENIE

Tekst: Ewa Rutkowska

Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych. Dwadzieścia lat sceny letniej Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

W trzecim dniu trwania festiwalu, wystąpił znany aktor Andrzej Seweryn, z monodramem „Wokół Szekspira”. Jest to aktor teatralny i filmowy, także reżyser teatralny. Od roku 2011 dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Absolwent PWST w Warszawie. Zadebiutował w 1968 roku. Wielu z nas pamięta go jako Maksa Bauma w „Ziemi obiecanej” Andrzeja  Wajdy.

Grał tam obok Daniela Olbrychskiego (2 lipca będzie gościł na tej scenie) i  Wojciecha Pszoniaka. W roku 1980 wyjechał do Francji. Tam zastał go stan wojenny. Miał szczęście i we Francji grał w wielu teatrach, został  też zatrudniony, jako jeden z trzech cudzoziemców w historii  w bardzo prestiżowym teatrze na świecie, Teatrze Comedie – Francaice.

Na stałe do Polski wrócił w 2010 roku. Jest żonaty po raz piąty. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Nie tak dawno zaistniał z bardzo mocnym akcentem w koncercie dedykowanym walczącej Ukrainie.

Do Gorzowa przyjechał (po dziesięciu latach)  z monodramem  (nie monodramem) „Wokół Szekspira”. Były to bowiem swego rodzaju scenki, które jako profesor na pewno wykorzystuje na zajęciach ze studentami. Wcielał się w bardzo wiele postaci, nawet w 14-letnią Julię ( z Romea i Juli). Przeistaczał się w Hamleta, Otella i Makbeta. Był to na pewno popis kunsztu wielkiego aktora. Dodam tu, że w roku 1965 trzej wielcy aktorzy: Holoubek, Łomnicki i Zapasiewicz , uznali go za jednego z trzech wielkich aktorów obok Wojciecha Pszoniaka i Piotra Fronczewskiego.

Artysta  podczas tego spektaklu, zapraszał do współpracy na scenie albo jakiś fragment  komuś dedykował. Uczestniczyliśmy w swoistej lekcji o Szekspirze,

ale też w lekcji przedstawiającej co i jak aktor może pokazać na scenie, kogo zagrać…

Czy rozwikłał zagadkę, co w Szekspirze najbardziej fascynuje jego jako aktora i nie -aktora?  Trudno powiedzieć. Może tak, a może nie.

Na spektakl przyszedł tłum. I mimo duchoty, wytrwał do końca. Po spektaklu można było zdobyć autograf.

Ewa Rutkowska

26 czerwca 2022

 

131 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.