GORZÓW WLKP. : WOJEWÓDZKIE OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

WojskoPlacKowalewOrkiestra wojskowa

Mszą św. w intencji byłych i obecnych żołnierzy, o pomyślność ojczyzny i jej bezpieczeństwo,  14 sierpnia w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., pod przewodnictwem bp. pomocniczego diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego rozpoczęły się wojewódzkie obchody przypadającego jutro Święta Wojska Polskiego.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem, miejskich z prezydentem miasta Jackiem Wójcickim oraz urzędu marszałkowskiego, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Pocztów  Sztandarowych,  stowarzyszeń , organizacji, kombatantów i weteranów oraz harcerzy.

„By ideały naszych przodków Bóg, honor i ojczyzna, były nam zawsze bliskie” – zaapelował na początku Mszy św. proboszcz katedry ks. Zbigniew Kobus.

Bp Lityński w homilii przypomniał m.in historię Cudu nad Wisłą, wspomniał o patronie dzisiejszego dnia św. Maksymilianie Marii Kolbe, który dał wyraz odpowiedzialności za drugiego człowieka wpisując się aktem miłości w etos polskiego żołnierza. Przypomniał o biskupach, którzy w lipcu 1920 r. oddali się w opiekę Matce Bożej i o kilkudziesięciu tysięcznym tłumie, który 12 i 13 sierpnia, skupiając się w wielkiej duchowej mobilizacji leżał krzyżem pod szczytem jasnogórskim wypraszając łaski ojczyźnie. „Tam byli ci, którzy nie mogli wtedy być na froncie i walczyć z bronią w ręku. A 15 sierpnia wróg został pokonany. Cud, który się zdarzył nie powstał z niczego, on nie wyrasta na nieużytkach jałowych. Cud sierpniowy tamtego czasu zrodził się pod opieką Boską z trwałego i ofiarnego wysiłku żołnierzy, z niespożytej mocy ducha polskiego” – podkreślił biskup.

Po nabożeństwie, z katedry gorzowskiej wyruszył pochód ulicami miasta do Placu Grunwaldzkiego, tam odbyła się m.in. ceremonia wręczenia odznaczeń, medali i aktów mianowania dla wyróżnionych żołnierzy, defilada, pokaz musztry paradnej, a na zakończenie przygotowano pokaz sprzętu wojskowego.

Wśród wyróżnionych Medale „Pro Patria” otrzymali bracia stryjeczni Henryk i Józef Kowalewscy. Obydwaj urodzili się na Kresach Wschodnich. Henryk Kowalewski jest emerytowanym, znanym w Gorzowie kardiologiem. Natomiast Józef przez wiele lat był prezesem Gminnej Spółdzielni w Strzelcach Krajeńskich. Po wybuchu wojny światowej dobytek ich rodzin został spalony, a ich wywieziono na roboty do Trzeciej Rzeszy. W rozmowie z milpress Józef Kowalewski ze smutkiem wspominał moment przygotowań do pozostania w niemieckim gospodarstwie do obsługi bydła. Cały czas mieli nadzieję, że wrócą kiedyś do swojej posiadłości. Jednak po zakończeniu wojny statek przywiózł ich do Szczecina i musieli pozostać na ziemiach zachodnich Polski.

Odznaczenia wręczali wojewoda lubuski Władysław Dajczak i Dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika.

Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika.

Medal Pro Patria jest odznaczeniem cywilnym, przyznawanym przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

1,242 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.