PATRONALNE ŚWIĘTO DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

Rokitno2Rokitno5Rokitno4Rokitno3Rokitno1Rokitno2

Patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przypadające 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz diecezjalny dzień dziękczynienia za pracę rolników obchodzono w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. W uroczystościach uczestniczyli: ordynariusz diecezji bp Tadeusz Lityński oraz biskupi Stefan Regmunt, Adam Dyczkowski i Paweł Socha. Sumie odpustowej przewodniczył bp Henryk Wejman ze Szczecina.

Z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tysiące wiernych nawiedziło rokitniańską bazylikę, której kustoszem jest ks. Józef Tomiak.

Bp Henryk Wejman w homilii wyjaśniał określenia Wniebowzięcie i Wniebowstąpienie, które są często mylone przez wiernych. „ Maria została wzięta do Nieba, stąd – Wniebowzięcie. Jedynie Chrystus własną mocą wstąpił do Nieba – stąd Wniebowstąpienie. Homileta zwrócił także uwagę na znaczenie Nieba oraz tego, że ludzkim celem na ziemi jest właśnie dążenie do jego osiągnięcia. „Maryja zachęca nas abyśmy kochając Boga, kochali otaczający nas świat i kochali także ziemię. Dlatego nie możemy odrzucać otaczającej nas rzeczywistości lecz otaczać ją szacunkiem” – mówił duszpasterz.

Kapłan podkreślił, że dzisiejsze święto jest świętem Matki Bożej Zielnej, czyli dniem  dziękczynienia za osiągnięte plony.

Bp Wejman porównał życie do zapisywanej książki. Jeden dzień – to jedna kartka – mówił. Dlatego, „nie powinniśmy wyczekiwać natchnienia, powinniśmy zapisywać to co się pojawia w naszym życiu w tej chwili. Maryja przypomina nam, że droga do Nieba, to nie jest droga nadzwyczajnych aktów miłości bliźniego lecz droga konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi okazanej z serca, czyli – cierpliwego odnoszenia się dzieci do rodziców, wysłuchania problemów dziecka przez rodziców, życzliwej obsługi interesantów przez urzędników, ofiarnego obsłużenia pacjenta przez lekarzy czy sumiennego przekazania wiedzy uczniom i studentom przez nauczycieli i profesorów”.

Podczas Mszy św. delegacje z różnych parafii niosły dary ołtarza: zboża, owoce, wina, miody, kwiaty. Rolnicy nieśli wieńce dożynkowe, które przygotowane zostały w różnych formach. Panie ze stowarzyszenia Koło  Gospodyń Wiejskich z Trzebicza przygotowały barkę, nad którą pracowały dwa tygodnie. Podstawą były kłosy pszeniczne i pozostałe zboża. Na żaglu umieszczono rybę z morskimi muszelkami oraz okrągły bochenek chleba. Nad całością górował krzyż. Paulina Pieluszczak – szefowa KGW powiedziała, że stowarzyszenie reprezentuje również parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu, a w Rokitnie  już po raz piaty są na uroczystościach maryjnych i każdego roku przygotowują inne dzieło z płodów rolnych w ubiegłym roku był to krzyż.

Agnieszka i Michał Krzystyniak z gminy Przytoczna przyjechali do Rokitna z czwórką dzieci w wieku od 5 do 16 lat oraz z babcią Zofią Ratajczak i ciocią Krystyną Głowacką. W rozmowie z KAI pani Agnieszka powiedziała, że sanktuarium maryjne odwiedzają także w ciągu roku, czasem dzieci przyjeżdżają tylko z babcią. Pani Zofia przypomniała, że od najmłodszych lat ze swoimi rodzicami tu przybywała na nabożeństwa. „Przyjeżdżało się wtedy bryczkami albo wozami ciągnionymi przez konie”- wspominała pani  Krystyna, jej siostra. Obie panie podkreśliły, że bardzo ważne jest słuchanie dzieci i rozmawianie z nimi, a także zachęcanie i włączanie do różnych prac. „Moje wnuczki często karmią ze mną kury i pomagają w gospodarstwie na tyle na ile dzieci mogą pomóc” – zaznaczyła nestorka rodziny.

Ze względu na rodzinny charakter tegorocznych uroczystości w ogrodach sanktuarium przygotowanych zostało wiele atrakcji dla dzieci.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się w Polsce ze zwyczajem błogosławienia ziół, stąd popularna nazwa tego święta „Matki Boskiej Zielnej”. Według starej tradycji w bukiet do poświęcenia w dzień Matki Boskiej Zielnej wiązano 7 lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości. Tych siedem tradycyjnych ziół to rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja. Według popularnego przekonania, potwierdzonego dzisiaj także przez naukę, w okresie 30 dni po 15 sierpnia zioła kwitną najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc. Dlatego właśnie w tych dniach należy zbierać zioła lecznicze, których będzie się używało w miesiącach zimowych.

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Rokitna pierwotnie należał do rodziny Leszczyńskich, następnie przeszedł na własność rodziny Opalińskich. Opat cystersów, pochodzący z tej rodziny, umieścił obraz w Rokitnie, gdzie wkrótce zasłynął nadzwyczajnymi łaskami, co stwierdził biskup poznański Stefan Wierzbowski. Na prośbę króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego obraz przeniesiono do Warszawy, lecz wkrótce zwrócono kościołowi w Rokitnie, gdzie nadal cieszy się czcią wiernych. Papież Paweł VI ustanowił Najświętszą Maryję Pannę z Rokitna główną Patronką diecezji.

 

 

1,585 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.