104. ROCZNICA ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

IMG_6834IMG_7501IMG_7373IMG_7422

Wg Wydział Promocji i Informacji. Fot. Łukasz Kulczyński

Obchody Święta Niepodległości w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odśpiewania z chórem II Liceum Ogólnokształcącego, hymnu państwowego. Ściana frontowa Urzędu Miasta  została podświetlona barwami flagi narodowej z napisem „Niepodległa”.

Uroczystości miały charakter wojewódzki i przygotowali je Prezydent Miasta oraz Wojewoda Lubuski. Prezydenta Jacka Wójcickiego reprezentował przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski i sekretarz miasta Bartosz Kmita.

W katedrze WNMP odprawiona została Msza św. po niej, odbył się uroczysty apel, połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i ślubowaniem kadetów klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz uczniów II Liceum Ogólnokształcącego.

Na Starym Rynku odbył się piknik z udziałem służb mundurowych, Gorzowskiej Orkiestry Dętej i zespołem „Mali Gorzowiacy”. Dodatkowymi imprezami były: turniej koszykówki, wojskowa gra terenowa oraz Bieg Niepodległościowy. Natomiast w Filharmonii Gorzowskiej odbył się Koncert Niepodległościowy.

Święto Niepodległości w Kołobrzegu zainaugurowano uroczystą Mszą św. w bazylice WNMP. Po nabożeństwie odbył się przemarsz do pomnika Józefa Piłsudskiego. Wystąpiła prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Na Skwerze Pionierów odbyło się zgromadzenie patriotyczne, tu były stoiska Wojska Polskiego i Muzeum Oręża Polskiego, a w Regionalnym Centrum Kultury odbył się koncert pieśni niepodległościowych.

20221111_100621PIł220221111_122726PIŁPIŁ1PIL

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. Po 123 latach niewoli Polska wyzwoliła się w 1918 roku spod zaborów Rosji, Prus i Austrii. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, zniesione 22 lipca 1945 roku, a przywrócono je po upadku PRL w roku 1989.

212 total views, 3 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.