X OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POETYCKI IM. KAZIMIERZA FURMANA

HEN

Tekst i foto: Ewa Rutkowska

X Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Kazimierza Furmana

FurmanKa – Niech się stanie wszystko

18 – 20 maja 2023

Program:

18.05

  1. WiMBP – Warsztaty literackie dla początkujących – prowadzenie Maciej Hen
  2. Klub „Jedynka” – Spotkanie autorskie z Maciejem Henem

i Inauguracja Festiwalu

19.05

  1. WiMBP – Spotkanie poetyckie z dr Pauliną Korzeniewską
  2. Klub „Jedynka” Spektakl „Wschodziłem / ażeby słowu miano słowa nadać’

Scenariusz i reżyseria Aneta Gizińska – Hwozdyk

  1. Klub „Jedynka” – Debata „ I cóż po Furmanie, czyli krajobraz literacki

miasteczka średniej  wielkości”

  1. Klub „Jedynka” – Konkurs na wiersz o Gorzowie

20.05

  1. Santocko – Wiersze z ławeczki – akcja plenerowa
  2. Gorzów – Rejs poetycki „Jaskółką” po Warcie
  3. Klub „Pod Filarami” Koncert Zespołu O.N.E

Kazimierz Furman – (Wikipedia) polski poeta, felietonista, uczeń gorzowskiego filara poezji Zdzisława Morawskiego. Przez prawie całe swoje dorosłe życie związany był z Gorzowem. Gdzie przyjechał w roku 1955. Urodził się 20 maja 1949 roku w Jędrzejowie k/Piły. Zmarł w Gorzowie 14 października 2009 roku.

Pracował m.in w Wojewódzkim Domu Kultury. Jako poeta zadebiutował wierszem w „Nadodrzu”, a pierwszy tomik  pt. „Powrót do osłupienia” wydał w 1976 r. Jest autorem 12 książek poetyckich. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Np. Gdański Laur Czerwonej Róży, Lubuski Wawrzyn Literacki. Gorzowski „Motyl”. Był Laureatem Warszawskiej Jesieni Poezji. Pisał felietony do „Arsenału Gorzowskiego”. Od 2004 roku był członkiem ZLP.

Nie uczestniczyłam we wszystkich  elementach zaproponowanego programu. Skupię się tylko na tym, gdzie byłam obecna.

Inauguracja Festiwalu w Klubie „Jedynka”. Otwarcia oficjalnego dokonała główna organizatorka Festiwalu Agnieszka Kopaczyńska- Moskaluk. Wspólnie z pierwszym gościem pisarzem Maciejem Henem.

Przedstawiając pisarza, Agnieszka (moderatorka spotkania) powiedziała m.in.: autor wielu talentów. człowiek renesansu, miłośnik muzyki Beatlesów.

Spotkanie dotyczyło jego najnowszej powieści „Segretario”. Ale póki co Maciej Hen opowiedział kilka słów o podróży, która pojawia się w jego pisaniu w ogóle. Ta  książka też oparta jest na podróży. Powiedział m.in.  „Pisanie książek to praca. W pisaniu są takie momenty, że autora niesie, ale nie można napisać książki , która składała by się z samych fajerwerków”. Pisze o ludziach, takich jakich zna, o ludziach współczesnych. I o ludziach z dawnych lat.

„Maciej Hen bawi się groteskową komedią pomyłek… by dać  książką czytelnikowi piękną historię o przyjaźni … Ma się z Segretarią wiele melancholijnej przyjemności: Odpowiadają za to , gawędziarska płynność narracji i pietyzmu technicznego… No i przekonanie, że udało się wystrychnąć na dudka oficjalną wersję historii” (Piotr Kofta, Tygodnik Powszechny). A w Gazecie Wrocławskiej Mariusz Grabowski pisze tak: „Mamy tu wszystkie spiski, miłostki i obyczaje qui pro quo. W tle Rzeczpospolita Jagiellonów i całkiem współczesne obyczajowe nowinki z repertuaru Judith Butler. Ale Hen nie ukrywa, że tą powieścią chce trochę namieszać”.

Mówi, że książka ta zawiera jego osobiste rysy. Jest tu trochę autobiografii. Taki swoisty autoportret. Można też znaleźć tu wiele niespodzianek i radości z odkrywania ich. Autor z tą książką, którą, jak powiedział, o sobie przypomniał, wiąże duże nadzieje.

Maciej Hen, syn pisarza Józefa Hena. Jest też autorem artykułów publikowanych w Gazecie Wyborczej.

W drugim dniu (19.V) odbyło się spotkanie z dr Pauliną Korzeniewską. Poetką, naukowczynią i tłumaczką. Pracuje w Uniwersytecie Zielonogórskim. Wykłada literaturę amerykańską. Jest też tłumaczką audiowizualną. Spotkanie prowadziła Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk. Dotyczyło ono głównie książki poetyckiej pt. „Mniej”.

Według poetki, pisanie jest związane z naszymi doświadczeniami. Zarówno poezja, jak i proza.  Autorka pisze w niej o sobie, o bliskich. W trzeciej części tego tomu, jest wiele odniesień do śmierci, do odchodzenia. Także o różnych żałobach. Np. po związkach, czy przyjaźniach. O różnicach w przeżywaniu straty. O tym jak stratę przeżywa dziecko, a jak dorosły. W literaturze o śmierci, czy odchodzeniu piszą różni autorzy podając ją na rożne sposoby. Jednak my, jako naród ze śmiercią nie jesteśmy oswojeni. Pisze teksty bardzo oszczędne. Bo nie potrzebuje wielu słów aby coś opowiedzieć. Interesuje ją w pisaniu także cielesność i seksualność.

O godz. 17oo w tym samym dniu w WiMBP dr Paulina Korzeniewska wygłosiła wykład nt. „Bóg stworzył jeden świat, a człowiek drugi”. O amerykańskiej poezji konfesyjnej lat powojennych.

W trzecim dniu (20.V)  uczestniczyłam tylko w koncercie zespołu O.N.E w Klubie „Pod Filarami” . Był to ostatni element  Festiwalu FurmanKa. Był to także dzień urodzin Kazimierza Furmana.

Artystyczny Kwartet Jazzowy. Tak o sobie mówią artystki. Wykonują autorski program, złożony z kompozycji tworzących zespół instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspiracje zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu i etno. Zespół tworzą: Monika Muc – saxofon i słowo, Kamila Drabek – kontrabas, Patrycja Wybrańczyk – perkusja i Kateryna Ziabliuk – fortepian. Na co dzień udzielają się na scenie jazzowej, awangardowej i pop. Wydały debiutancki album pt. „ONE”. Zespół nominowany do Nagrody Fryderyki. (wieści o zespole zaczerpnięte z internetu).

Organizatorami Festiwalu byli: Miejskie Centrum Kultury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta, Klub „Pod Filarami”,  Związek Literatów Polskich oraz Kostrzyńsko Słubicka Strefa Ekonomiczna.

Całość skomponowała i prowadziła Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk.

Ewa Rutkowska

21 maja 2023

 

 

 

 

207 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.