KOŁOBRZESCY HARCERZE SENIORZY GAWĘDZILI I ŚPIEWALI W ADEBARZE

RATAJCZYKKUSSSSPIEWHa

Śpiew i gawęda, plany i rozmowy o historii Kołobrzegu w oparciu o najnowszą publikację Kazimierza Ratajczyka „Przyszliśmy do ciebie morze” wypełniły spotkanie harcerzy seniorów, którzy zebrali się w Laboratorium Kultury Adebar.

Specjalnym gościem kręgu seniorów „Jantar” Związku Harcerstwa Polskiego działającym przy Bałtyckim Pułku Morskim był wicestarosta kołobrzeski Jacek Kuś, który podkreślił, że rozmowy będą o planach na następne miesiące a także o publikacji Kazimierza Ratajczyka – dziennikarza i fotografa, który w swojej książce przytacza historię zaślubin Kołobrzegu z morzem.

Komendantem kręgu seniorów „Jantar” Związku Harcerstwa Polskiego jest Janina Sienkiewicz.

Związek działa od 18. lat. – Staramy się kultywować tradycję harcerską według starych zasad jeszcze przedwojennych, co nam się do tej pory udaje – powiedziała komendant Sienkiewicz, przypominając, że patronem harcerzy polskich jest bł. Wincenty Frelichowski oraz to, że od około 8.  lat śpiewają piękną modlitwę harcerską. – Każde spotkanie rozpoczynamy śpiewem i kończymy śpiewem, spotkania nasze są takie jak było kiedyś na zbiórkach czyli na przemian śpiew i gawęda.

Dalej opowiadała Janina Sienkiewicz, że wkrótce wyjeżdżają do Świnoujścia  na zlot  chorągwiany, który potrwa od 9 do 11 czerwca, a w sierpniu do Fromborka na zlot ogólnopolski. W planach mają zwiedzanie kopalni borowiny, która jest zamknięta dla zwiedzających ale dla harcerzy będzie wyjątek.

Sponsorami wielu inicjatyw harcerskich są prezydent miasta Kołobrzeg, starostwo powiatowe i Muzeum Bursztynu.

Janina Sienkiewicz jest emerytowanym pedagogiem, była dyrektorem Domu Kultury, pracowała w szkole ucząc przedmiotów artystycznych i języka polskiego. Jest prababcią, babcią, wdową.

Urodziła się w Warszawie, pochodzi z rodziny AK-owców.  Jej rodzina musiała emigrować z Warszawy i przeniosła się do Słupska. W tym mieście w 1947 roku mieszkańcami byli w 80. procentach  warszawiacy. – To oni – byli powstańcy – postawili pomnik Powstańców Warszawy, który stoi w Słupsku do dzisiaj. Ja się dziwię, że przewodnicy o tym nie mówią, a szkoda – wyznała pani komendant.

Oprawę muzyczną harcerskiego spotkania zapewniała Zofia Żołnierowicz, która twierdzi, że muzyka towarzyszy jej przez całe życie, gra na gitarze, akordeonie i fortepianie. Opowiedziała, że do Kołobrzegu przybyła z mężem z województwa toruńskiego w 1969 roku. Podjęła pracę dyrektora szkoły w Czerwinie, razem z mężem pracowali tam 23 lata. Po przejściu na emeryturę przeprowadzili się do Dygowa, w którym przez 11 lat Zofia prowadziła Zespół „Dygowianki” obecnie nazywanym „Dygowianie”. – Zdobywaliśmy wiele nagród, wtedy grałam na akordeonie, obecnie częściej na gitarze i pianinie.

 Zofia Żołnierowicz przypomniała również ogólnopolski zlot, który odbył się w Toruniu, a tematem było zapoznanie się z biografią bł. Wincentego Frelichowskiego. – Zwiedzaliśmy wtedy Chełmżę – miejscowość, w której mieszkał bł. Frelichowski i uczestniczyliśmy w uroczystości poświęcenia ołtarza ku Jego czci w bazylice Wniebowzięcia NMP na starym mieście.

Podczas spotkania wspominano historię Kołobrzegu, na podstawie książki „Przyszliśmy do ciebie morze” Kazimierza Ratajczyka.

Kazimierz Ratajczyk jest autorem zdjęć do ponad 250. folderów, katalogów, plakatów, map turystycznych, atlasów i książek. W 1973 roku założył Kołobrzeskie Towarzystwo Fotograficzne. Otrzymał wiele nagród, wyróżnień i medali na konkursach m.in. w Koszalinie, Pile, Szczecinie, Warszawie, Hiszpanii i USA. Jest fotoreporterem „Głosu Koszalińskiego”,. Współpracuje z wydawnictwami w kraju, w Danii, Szwecji i Niemczech.

Polscy harcerze otaczają szczególną czcią bł. Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, który w czasie pokoju gorliwie wychowywał młode pokolenie. Bł. Wincenty Frelichowski ur. się w 1913 r w Chełmży. Od najmłodszych lat działał w harcerstwie. Pełnił funkcje drużynowego, zastępowego, a także komendanta. W 1939 r. aresztowany został przez Niemców i przewieziony do Dachau. W obozie pomagał słabszym i chorym. Tam zaraził się tyfusem plamistym i zmarł. Jan Paweł II beatyfikował Wincentego Frelichowskiego 7 czerwca 1999 r. w Toruniu, w 2003 r. został ogłoszony patronem harcerstwa polskiego.

W 2003 r. Błogosłąwionemu dedykowany został ołtarz: poświęcili go bp Andrzej Suski i bp Ignacy Jeż na toruńskim lotnisku w dniu jego beatyfikacji.

Fragment Modlitwy Harcerskiej

O Panie Boże, Ojcze nasz,

W opiece swej nas miej.

Harcerskich serc ty drgnienia znasz,

Nam pomóc zawsze chciej.

 

Wszak Ciebie i Ojczyznę,

Miłując chcemy żyć.

Harcerskim prawom życia dnia,

Wiernymi zawsze być.

Także w KAI:   https://www.ekai.pl/kolobrzeg-harcerscy-seniorzy-wspominaja-bl-stefana-wincentego-frelichowskiego/

335 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.