INAUGURACJA NOWEGO SEZONU KULTURALNEGO 2016/2017 W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

Relacja Ewy Rutkowskiej

 Filharmonia Gorzowska, 14.X.2016

Na tą uroczystość przybyło nas trochę… Tych co teraz zajmują się organizacją różnych zdarzeń kulturalnych i tych, trochę „z lamusa”, często zapomnianych…  . Obecne były też niektóre gorzowskie Vipy. Wszystkich zebranych powitali prowadzący galę, Marta Liberkowska i Wojciech Kuska.

Na początek garść wspomnień, z których wynikało, że najważniejsze w Gorzowie w minionym sezonie były trzy imprezy… . Myślę, że jest to trochę  niesprawiedliwe, bo nie  wszyscy lubują się w imprezach/ igrzyskach.  No ale tak ostatnimi czasy u nas jest… .

W pięknej filharmonii, zebraliśmy się tłumnie, bo od 18. lat podczas Inauguracji  wręczane są „Motyle” –  nagrody Prezydenta Miasta.

W tym roku do nagrody nominowani byli: Beata Chorążykiewicz, aktorka gorzowskiego teatru, Marek Zalewski, muzyk, nauczyciel w szkole muzycznej, Anna Makowska-Cieleń, emerytowana pracownica kultury, Beata P. Klary, poetka, Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”, Władysława Staryszak, emerytowana pracownica kultury, Renata Ochwat, dziennikarka pisząca o kulturze.

Kapituła Nagrody, pod kierownictwem ubiegłorocznego laureata „Motyla” Czesława Gandy wytypowała następujących laureatów:

  • Beatę Chorążykiewicz
  • Marka Zalewskiego

Laureaci, jak przedstawiono w uzasadnieniu:  otrzymali „Motyla „ –  „za szczególne osiągnięcia i dokonania w sferze kultury”.

Piękne nagrody, kolorowe „Motyle” wykonane przez gorzowskiego artystę Andrzeja Moskaluka wręczyli, prezydent miasta  Jacek Wójcicki i radny Jerzy Sobolewski.

Dziękując za to wyróżnienie Beata Chorążykiewicz podziękowała wszystkim, którzy doceniają to co robi. I zaprosiła na spektakle teatralne, te rodzime i te, które na tych deskach goszczą. „Teatr to magiczne miejsce, więc spotkajmy się w teatrze” – zaapelowała.

Marek Zalewski, pogratulował nominowanym, podziękował Kapitule i dyrektorowi Teatru im. Juliusza Osterwy, który go w 2003 roku zaprosił do współpracy. Podziękował też za życzliwą atmosferę w jego macierzystym miejscu pracy, Szkole Muzycznej I st. przy ul. Teatralnej, rodzinie i muzykom, z którymi tworzy zespół.

Na Gali wręczono także Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Barbarze Schroeder, która od 15 lat prowadzi gorzowski Klub „Zapiecek”, Tadeuszowi Szyferowi – fraszkopisarzowi, który obchodzi 50-lecie twórczości, Orkiestrze Dętej OSP Siedlice, która istnieje i działa już 55 lat, DKF „Megaron”, który obchodził 50-lecie pracy na rzecz upowszechniania wartościowego filmu.

Na koniec słowo wygłosił prezydent miasta  Jacek Wójcicki, przypominając tych, którzy w ostatnim czasie odeszli na zawsze. Podziękował pracownikom i uczestnikom kultury za miniony sezon. A ja miałam małą  nadzieję, że dowiem się, co w najbliższym czasie w tej dziedzinie nas czeka. Ale były tylko życzenia. Na koniec odczytano list z życzeniami od marszałka województwa lubuskiego Elżbiety Polak.

I kolejny, ważny punkt programu. Koncert. Na scenę weszli muzycy „ Adam Bałdych-Trio” (Adam, Krzysztof i Szymon). Koncert był bardzo nastrojowy, jesienny. „Jest to nowy projekt, z którym planuję wyruszyć w świat” – oświadczył Adam.

A ja zacytuję Piotra Skrzyneckiego: „Kochajcie Artystów!”

Gala zakończyła się rozmowami w podgrupach przy ciasteczkach i winie, oglądając wystawę prac Zofii Bilińskiej pt. „Miłość”.

I ja tam byłam… Ewa Rutkowska

 

 

1,067 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.