31. ROCZNICA ŚMIERCI BP. WILHELMA PLUTY

bpRodzina bp. Pluty

Na zdj. Rodzina bp. Wilhelma Pluty

Setki lubuszan modliło się 21. stycznia w katedrze  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim o beatyfikację Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty w 31. rocznicę śmierci byłego duszpasterza diecezji gorzowskiej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński a homilię wygłosił ks. Andrzej Szkudlarek z parafii św. Wojciecha. Sylwetkę tragicznie zmarłego bp. Pluty przedstawił ks. dr Dariusz Gronowski – postulator procesu beatyfikacyjnego. Tydzień później odbędzie się koncert w Filharmonii Gorzowskiej ku czci Sługi Bożego bp. Pluty, organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej FG.

W uroczystości uczestniczyli duchowieństwo, przedstawiciele wspólnot, którym patronuje św. Albert Chmielowski, stowarzyszeń charytatywnych oraz zespołów Caritas  z całej diecezji. Zgodnie z wieloletnią tradycją na modlitwę w rocznicę śmierci bp. Pluty  przybyła jego rodzina m.in ze Śląska. Tym razem przyjechało 15 osób.

Gabriela Malec – córka najmłodszej siostry bp. Pluty, Bronisławy w rozmowie z KAI powiedziała, że przez kilka lat na zaproszenie wujka mieszkała w pałacu biskupim w  Gorzowie gdzie kontynuowała naukę. „ Osobiście widziałam, że wujek nigdy nikogo nie wypuścił bez poczęstunku czy bez wsparcia. A przychodzili różni ludzie, często więźniowie, którzy byli zwolnieni z zakładu karnego a nie mieli pieniędzy na powrót do domów. „Wydaje mi się, że wujek dokładnie wiedział, że czasem go nabierają ale on nigdy nie odmówił. Powiedział mi, że lepiej dać trzy razy komuś kto oszukał niż nie dać jednemu, który naprawdę potrzebował”.

Pani Gabriela przypomniała także, że bp Pluta lubił żartować, „np. na moją mamę mówił, moja daleka krewna, bo się urodziła 20 lat po nim” – z uśmiechem wyznała siostrzenica bp Wilhelma, który – jak stwierdziła – zawsze o najważniejszych sprawach rodziny, ślubach czy  mających się odbyć narodzinach dzieci dowiadywał się pierwszy. „Wszystko było dyskutowane z wujkiem, który to później obmodlił” – wyznała Gabriela Malec.

Więcej:

https://ekai.pl/diecezje/zielonogorsko-gorzowska/x107002/gorzow-wlkp-setki-lubuszan-modlilo-sie-o-beatyfikacje-bp

 

1,650 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.