Foto Grzegorz Milewski
– W tym miejscu, w tej świątyni ta modlitwa ma szczególny charakter, bo Kołobrzeg i ta bazylika w czasie działań wojennych zostały straszliwie zniszczone – powiedział proboszcz konkatedry WNMP w Kołobrzegu ks. dr Andrzej Pawłowski, podczas uroczystości z okazji 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów przy Pomniku Chwały na cmentarzu wojennym przez przedstawicieli samorządu oraz parlamentarzystów.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, parlamentarzyści, służby mundurowe, kompania WP, poczty sztandarowe, Orkiestra Zdrojowa. Szczególne podziękowania za udział we Mszy św. proboszcz skierował do kołobrzeskiej młodzieży.
Ks. Pawłowski odnosząc się do tragedii wojennych powiedział, że są to wydarzenia bolesne i tragiczne pozostawiające trwałe piętno nie do usunięcia, których zapomnieć i przepracować się nie da, ale nawet zapomnieć o nich nie wolno – podkreślił duchowny, przypominając historię kiedy hitlerowskie Niemcy rozpętały II wojnę światową, rozpoczynając katastrofę, która dotknęła Polskę i wiele innych narodów.
– Skąd to wszystko, skąd się biorą konflikty i zbrodnie? – pytał kapłan i przypomniał, że dzisiejsza Ewangelia wyjaśnia, co czyni człowieka nieczystym, że zło bierze się z wnętrza. O tym co jest czyste a co nie, decyduje serce – mówił ks. Pawłowski, twierdząc, że zło rodzi się z nienawiści do drugiego człowieka, że wiele zła, które krąży po świecie, rani i zabija zrodziło się najpierw w ludzkim sercu.
Kapłan przestrzegał przed nienawiścią, która rodzi się niewinnie od słów, piosenek, plakatów. – Z nienawiścią nie ma żartów – zaznaczył duchowny, przypominając, że słowa, piosenki i plakaty zastąpione zostały obozami i krematoriami.
Ks. Pawłowski stwierdził, że najlepszym lekarstwem na pychę jest pokora. I przestrzegł: – Nie poniżaj drugiego człowieka tylko po to abyś się poczuł kimś ważniejszym. Nie tędy droga! Potem przypomniał o lekturze „Medaliony” Zofii Nałkowskiej i jej słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Po Mszy św. wszyscy uczestniczący w uroczystościach kościelnych przeszli na Plac 18 Marca do pomnika „Żołnierzom poległym w walkach o wyzwolenie Kołobrzegu w Marcu 1945”, tam przy ceremoniale wojskowym odbyło się Zgromadzenie Patriotyczne.
Z okazji obchodów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zorganizowało w miejscu uroczystości wystawę mobilną „Wrzesień 1939”.
Po zniszczeniach wojennych dopiero w 1958 r. do użytku wiernych oddano prezbiterium konkatedry. W latach 60. XX w. w części świątyni urządzono muzeum sprzętu wojskowego. Dopiero w 1974 r. cały kościół został oddany na miejsce kultu. W 1986 r. Jan Paweł II podniósł ją do godności bazyliki mniejszej.
53 total views, 1 views today