Relacja Ewy Rutkowskiej
Promocja czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta
Gorzów, 15 marca 2017
To już 68. numer, a pierwszy w tym roku kalendarzowym. To miłe, że nadal się „kręci”. Na promocji zawsze wszystkie stoliki są zajęte. Takie zainteresowanie cieszy organizatorów. Tu można się zaprezentować w przyjaznym środowisku, wymienić książkami, pogadać i posłuchać innych.
Spotkanie, jak zwykle poprowadził szef gorzowskiego Oddziału ZLP Ireneusz K. Szmidt. Powitał gości ze Szczecina, wszystkich obecnych autorów i pogratulował tegorocznych „Wawrzynów”. Z Gorzowa w tym roku „Wawrzyn” Dziennikarski otrzymała Agata Sendecka, dziennikarka z naszej TVP.
Na początek Jerzy Alski przybliżył nieco fragment swojego tekstu, zamieszczonego w tym numerze „Pegaza lubuskiego” pt. „Nic ważnego”, mówiącego m.in. o śmierci. Ks. Jerzy Hajduga przedstawił swoją „Pietę”, a Tomek Korbanek wiersze pt. „Z rekolekcji” i „Zmartwychwstanie”. W podobnym tonie zabrzmiał wiersz pt. „Ludzie i rzeki”, autorstwa Romana Habdasa. Może dlatego, że są to dni Wielkiego Postu przed Wielkanocą teksty dotyczą właśnie takiej smutnej sfery. Ale był też wiersz „O życiu” Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej, który w zastępstwie przeczytała Krystyna Kamińska.
Dalej w tym numerze „Pegaza” znajduje się kilkanaście tekstów poetyckich, także autorów naszych gości. Jednym z nich był Robert A. Florczyk. Opowiedział trochę o sobie, o zabawnym spotkaniu przed laty z Tadeuszem Różewiczem i przeczytał chyba wszystkie swoje wiersze zamieszczone w tym numerze „Pegaza”. Drugim gościem spotkania był Adam Siedlecki, autor tekstów dotyczących twórczości Roberta. Jest dziennikarzem magazynu zachodnio-pomorskiego, wydawanego w Szczecinie pn. „Interakcje i Przenikania”.
Trochę o sobie i swojej twórczości opowiedziała, też szczecinianka Barbara A. Moraczewska. Fragment „Wielkanoc” książki, która ukaże się jeszcze w tym roku pt. „Matylda”, przeczytała autorka Elżbieta Daszkiewicz. Dalej znajdziemy fragment opowiadania „Apokryf o zmartwychwstaniu” Janusza Włodarczyka z Myśliborza. Krystyny Kamińskiej wieści o najnowszych książkach, „Listy dobiegniewskie” Krystyny Koneckiej, „Rozmowy z piórami” Beaty P. Klary, „Kowalski” Hanny Ciepieli. „Zagubiona droga” cygańskie bajki autorstwa Edwarda Dębickiego. „Boska matryca” Łucji Fornalczyk-Fice. I zapowiedzi nowych książek Iwony Żytkowiak. Jest też bardzo wnikliwy i rzeczowy tekst K. Kamińskiej o gorzowskim „Weselu”. I Mirosławy Szott „Szkic w 30. rocznicę śmierci poetki”, dotyczący cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy.
Są też krótkie wiadomości literackie. I dość długa lista „Z żałobnej karty”. O czym z żalem w swoim wstępniaku mówi Ireneusz K. Szmidt.
Nie mogło być inaczej i tym razem. Tradycyjnie już spotkanie kończy Ferdynand Głodzik. Tym razem był to tekst „Na dwie ręce”.
Jeszcze tylko zaproszono wszystkich obecnych i nie tylko, na wieczór z poezją Marka Grewlinga i promocję Jego pośmiertnego tomiku „Anachoreta na rozdrożu”, które odbędzie się w Wielki Wtorek, 11 kwietnia br. o godz. 17 w Salonie Kominkowym willi WiMBP.
Zapraszam w imieniu Organizatorów.
Ewa Rutkowska
1,931 total views, 1 views today