„SKARBY WIARY” W MUZEUM IM. JANA DEKERTA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

MUZeMUZ

Wystawa „Skarby wiary. Historyczne i archeologiczne źródła chrztu Polski” zaprezentowana została w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w ramach rozpoczynającego się w Gorzowie Wielkopolskim 9 czerwca  wieczorem Nocnego Szlaku Kulturalnego. Zgromadzone zbiory przybliżają czasy panowania pierwszych Piastów.

Ekspozycja powstała w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, zorganizowana we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Wystawę otworzyli prof. Andrzej Wyrwał – dyr. muzeum Piastów oraz kurator Arkadiusz Tabaka – archeolog i numizmatyk. Obok miłośników muzealnictwa udział wzięli m.in. ks. kan. Janusz Zieliński oraz przedstawiciele władz miasta z wiceprzewodniczącym rady dr Zbigniewem Syską.

Prof. Andrzej Wyrwa wyjaśnił, że wystawa prezentuje najważniejsze zabytki z początku chrześcijaństwa na ziemiach polskich a przede wszystkim ośrodek, który w świetle najnowszych badań uważany jest za miejsce, które stanowi początek drogi chrystianizacji Polski. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – zaznaczył dyr. muzeum-  chrzest Mieszka mógł się odbyć na Ostrowie Lednickim w specjalnie przygotowanej na ten czas kaplicy baptyzmalnej.

Więcej na e KAI: https://ekai.pl/gorzow-wlkp-skarby-wiary-w-muzeum-im-jana-dekerta/

 

1,083 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.