PRZY KATEDRZE W GORZOWIE WLKP. STANĄŁ POMNIK KS. WITOLDA ANDRZEJEWSKIEGO

KS577KS

Przy katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim stanął pomnik legendarnego kapelana „Solidarności” ks. Witolda Andrzejewskiego. Mszy św. polowej 7 października przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko –gorzowskiej bp Tadeusz Lityński. Pomysłodawcą postawienia monumentu kapłana jest Stowarzyszenie Absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego im. ks. Witolda Andrzejewskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. bp senior Adam Dyczkowski, księża, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, służby mundurowe,  poczty sztandarowe, kadeci i harcerze.

Sylwetkę ks. Andrzejewskiego przedstawił Janusz Dreczka, który należał do Duszpasterstwa Akademickiego, prowadzonego przez ks. Witolda. Autorką pomnika jest Małgorzata Witaszak z Oborników Wielkopolskich. Projekt został wykonany z gliny, następnie z gipsu. Całość została odlana w brązie.  Pomnik usytuowany jest przy symbolicznym Białym Krzyżu „Solidarności” obok katedry, w miejscu, w którym w czasach walki z komunizmem zbierały się tłumy gorzowian modląc się o wolność kraju. W tej katedrze słynne kazania także w czasie stanu wojennego wygłaszał ks. Witold Andrzejewski.

Na zdjęciu niżej: ostatnich szlifów dokonywał w przeddzień uroczystości konserwator dzieł sztuki Michał Jarosiński

KSIĄDZ555Tablica55

Przy gorzowskiej farze znajduje się także wystawa „Pielgrzym Niepodległości 1940-2015” poświęcona sylwetce ks. prałata.

Wystawa55

Więcej: https://ekai.pl/gorzow-wlkp-odslonieto-pomnik-ks-witolda-andrzejewskiego-legendarnego-kapelana-solidarnosci/

 

1,347 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.