KRYSTYNA CABAN I ROMAN HABDAS PROMUJĄ TWÓRCZOŚĆ

Caban i HabdasDSC07603120160218_1755511

DSC076501DSC076121

„W tańcu zrodzone” i „Mały Paryż”. Poezja i proza zaprezentowane zostały przez gorzowskich twórców Krystynę Caban i Romana Habdasa 18 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. . Obydwoje autorzy są członkami Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, a także Związku Literatów Polskich oddział w Gorzowie Wlkp. .

Poetka czytała swoje wiersze ukazujące, tęsknoty i nadzieje, rozliczenia z przeszłością, wspomnienia i perspektywy. Pokazuje swoje oblicze w lustrzanym odbiciu i nie martwi się starością. Otula się tańcem zapewniając: „kocham starzeć się w rytmie dwudziestolatków”.
W tańcu zrodzona jest także okładka tomiku, którą wykonała Ewelina Mierzwa.

Krystyna Caban urodziła się w 1951 r. w Radomsku. Od 1957 r. mieszka w Gorzowie Wlkp. . Jest elektromechanikiem, przepracowała w Miejskim Zakładzie Komunikacji 30 lat. Wydała 7 tomików wierszy.

Roman Habdas zadebiutował dziś prozą. „Mały Paryż” to powrót do przeszłości, a stamtąd dalej i dalej, do teraźniejszości. To książka o miłości, odpowiedzialności, o dawaniu siebie i rozdawaniu innym. „Przestrzenią i bohaterem tych opowiadań jest Prowincja. Prowincja naszych ojców i naszego dzieciństwa czasy ubogie, przaśne i nijak nie pasujące do tego, co zmieniło się w biegu półwiecza. Lecz z latami to wszystko zmienia się we wspomnianą balladę. W czułą pamięć początku kolejnych pokoleń” – napisał m.in o książce Habdasa, Leszek Żuliński.

Roman Habdas ur. się 25 grudnia 1956 r. w Mosinie koło Poznania. Z zawodu jest technikiem technologii żywienia i mistrzem kelnerskim. Do Gorzowa przyjechał z żoną w 1978 r. . Habdas publikował artykuły i wiersze w prestiżowych pismach wędkarskich i lokalnej prasie. Jako amator filmowiec tworzył etiudy, osiągając konkursowe sukcesy. Przede wszystkim jest poetą. Zadebiutował w 1995 r. tomikiem wierszy pt. „ W ramionach Drawy”.

Książka „Mały Paryż” jest ciekawą biografią autora z Mosiny. „ Pod miasteczkiem na leżach zimowych stacjonowało tu wojsko napoleońskie, a miejscowi krawcy ponaprawiali żołnierzom ich znoszone mundury. I tu właśnie, a nie w dużym Paryżu stoi – jedyny na świecie, pomnik eleganta z M…” – wspomina Roman Habdas, który czerwonymi różami uhonorował żonę, a następnie Danę  Gołąbek /na zdjęciu/, Krystynę Kamińską i Krystynę Caban.

Autorskie spotkanie poprowadził Ireneusz Krzysztof Szmit.
Wydawcą obu prac jest Związek Literatów Polskich Oddz. w Gorzowie Wielkopolskim.

3,220 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.