POLSKO-NIEMIECKIE SPOTKANIE KLUBU INTELIGENCJI KATOLICKIEJ

KIK1KIK2

O odnajdywaniu Boskiego sensu w Biblii, ekumenicznych aspektach polsko – niemieckich wizyt czy znaczeniu dni kultury chrześcijańskiej, mówiono 4 stycznia podczas noworocznego spotkania Klubu Inteligencji Katolickiej, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

W uroczystości udział wzięli m.in. wikariusz biskupi ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz katedry WNMP, ks. dr Rafał Mocny ze Słubic, superintendent Christoph Bruckhoff, Manfred Schütz i dr Justus Werdin z Europejskiego Centrum Ekumenicznego we Frankfurcie, prof. Paweł Leszczyński – z Polskiej Rady Ekumenicznej, Sławomir Szenwald – dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zb. Herberta, Bogusław Dziekański – szef Jazz Klubu „Pod Filarami” i poseł Krystyna Sibińska.

Kilka miesięcy temu w gorzowskiej bibliotece podczas DKCH pastor kościoła ewangelickiego dr Justus Werdin wygłosił wykład „O burzliwych dziejach Ziemi Lubuskiej”. Pastor mówi po polsku, wspomniał, że jego ojciec i dziadek także byli pastorami.

Ks. Kobus powiedział, że obecność na tych spotkaniach gości z Frankfurtu i Słubic jest symbolicznym budowaniem mostów między narodami.- Jest to niezwykle istotne – powiedział duszpasterz, zaznaczając, że wchodzimy w kolejny rok z nadzieją, mimo napotykanych trudności.

Następnie proboszcz gorzowskiej fary przypomniał o jednym z działań KIK-u – Dniach Kultury Chrześcijańskiej, stwierdzając, że pięknie się one wpisują w klimat miasta, a wspaniałe jest to, że do ich organizacji obok kościołów włączają się gorzowskie  instytucje kultury  m.in Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Jazz Klub „Pod Filarami” czy  szkoły. Kapłan podkreślił, że takie działania przyczyniają się do szerzenia kultury, która jest u podstaw naszego bytu i naszej tożsamości.

Ks. dr Kobus przypomniał również o znaczeniu Biblii w życiu człowieka. – Dociera do nas wiele komunikatów medialnych, informacji ale czy one mają sens? Czytając Słowo Boże starajmy się szukać sensu tych słów, które są różnego rodzaju literaturą, bo jest tam i poezja i proza, historia, są różnego rodzaju teksty literackie ukazujące poprzez metafory –  Boski sens – mówił ks. Kobus.

Więcej na:  https://ekai.pl/gorzow-wlkp-polsko-niemieckie-spotkanie-klubu-inteligencji-katolickiej-d579111/

 

788 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.