NIE JEST ŁATWO ORGANIŚCIE BEZ UDZIAŁU WIERNYCH

DSC02403cho3cho5

– Nie jest łatwo uczestniczyć w Eucharystii dla pożytku wiernych bez ich udziału – powiedziała w rozmowie z KAI Iwona Bańdziak, organistka z kościoła Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim, która od kilkunastu lat pełni  tam posługę muzyczną. Parafię 23 lata temu nawiedził Jan Paweł II. Po prawej stronie ołtarza, na naczelnym miejscu wisi wielki portret papieża Polaka.

W czasie epidemicznym, Msze św. m.in. z tego kościoła transmitowane są przez TVP3 Gorzów  Wlkp. i Radio Zachód.

Iwona Bańdziak, która od 2008 r. prowadzi  przy świątyni chór „Gaudete”, uważa, że w tym wyjątkowym czasie większość ludzi przechodzi wielką próbę wiary. – Kościoły świecą pustkami, a tam ciągle czeka Chrystus. Rodziny stały się kościołami domowymi, ale musimy pamiętać o naszych korzeniach umocowanych w tradycji.  Nie jest łatwo uczestniczyć w Eucharystii dla pożytku wiernych ale bez ich udziału – zauważa organistka, przypominając, że śpiew pozostaje modlitwą, ale rolą grającego jest podtrzymywanie śpiewu ludu przy pomocy instrumentu, a teraz dialog odbywa się między organistą a celebransem – mówi muzyk, wyrażając jednocześnie wdzięczność kapłanom za to, że zadbali o łączność duchową podczas Mszy św. i nabożeństw za pomocą mediów społecznościowych.

– Cieszy serce obecność zalogowanych osób podczas transmisji  liturgii, kiedy wiem, że posługując śpiewem i grą mam po drugiej stronie tych, którzy śpiewają i modlą się razem ze mną. Dotkliwie odczuwam też brak wspólnoty chóru parafialnego- większość uroczystości kościelnych to również jego udział – podkreśla muzyk.

Iwona Bańdziak wyjaśniła, że muzyka podczas  liturgii nie jest jej oprawą, ale integralną częścią celebracji świętych obrzędów, natomiast  głównym celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących – to są  podstawowe zasady, o których musi pamiętać każdy organista – a wyraźnie o tym mówią dokumenty Magisterium Kościoła o liturgii – mówi organistka.

Iwona Bańdziak, która przez 25 lat uczyła muzyki w Szkole Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. im. P. J. Frassatiego, przypomniała, że posługę w kościele rozpoczęła będąc uczennicą szkoły podstawowej i jednocześnie muzycznej w klasie skrzypiec,  gdzie fortepian był instrumentem dodatkowym. Śpiewała w scholii  przy parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a potem w zespołach młodzieżowych. Obecnie pracuje z dziećmi w SP nr 6, w której prowadzi zespół wokalny.

 – Częste prośby parafian o zaśpiewanie na uroczystościach ślubnych przynagliły mnie do zgłębienia tajników gry na organach – wyznała Iwona Bańdziak, która także posiadła dyplom z dyrygowania.

Od 2002 r. pomagała w  posłudze ówczesnemu organiście Ryszardowi Godlewskiemu  a w 2006 r., przejęła jego funkcję.

Na prośbę ówczesnego proboszcza parafii ks. Władysława Pawlika utworzyła parafialny chór, który  zrzesza ludzi różnych zawodów, o różnych zainteresowaniach i zdolnościach. – Nie wszyscy czytają nuty, ale wykorzystują swoją pamięć, pracują systematycznie i dzięki temu radzą sobie z materiałem muzycznym. Efektami pracy dzielimy się nie tylko podczas ważnych uroczystości ale wychodzimy z muzyką również do osób, które z różnych względów nie mają możliwości uczestnictwa w imprezach kulturalnych na terenie miasta. Występujemy z koncertami w Domu Pomocy Społecznej, koncertujemy w kościołach czy placówkach kulturalno-oświatowych.

W  styczniu tego roku chóry  Gaudete oraz Active, który także prowadzi Iwona Bańdziak w II LO im. Marii Skłodowskiej Curie połączyły swoje siły śpiewając kolędy w układzie 4-głosowym podczas Mszy św.  transmitowanej przez TVP Polonia  z Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Iwona Bańdziak uważa, że praca organisty daje wiele satysfakcji, ale jest bardzo specyficzna i wymaga dyspozycyjności. Wszystkie święta, uroczystości i niedziele to czas poza ogniskiem rodzinnym. Nawet spotkania w gronie znajomych muszą być zaplanowane z uwzględnieniem moich godzin pracy. Łączę pracę jako nauczycielka i organistka – myślę, że jest to łaska, iż mogę pokazywać dzieciom i młodzieży drogę do rozwijania swoich talentów, a w świątyni swoimi umiejętnościami wspomagać wiernych  w modlitwie i odnajdywać radość w śpiewie na chwałę Bożą – powiedziała organistka.

Także w KAI      https://kair.ekai.pl/depesza/584103/show

wm

 

 

 

 

 

530 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.