ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GORZOWIE WLKP.

Pomnik5

Fot. Bartłomiej Nowosielski

Koncerty online, spektakle oraz możliwość wysłania pocztowych kart niepodległościowych. Miasto, w trudnym czasie pandemii, wspólnie z instytucjami kultury, przygotowuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

 W tym dniu główna siedziba Urzędu Miasta zostanie oświetlona w biało-czerwonych barwach, a na tramwajach będą powiewać polskie flagi.

 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce – z przerwami – od 1937 roku. Z uwagi na sytuację epidemiczną, tegoroczne obchody zostały ograniczone do minimum, a większość wydarzeń odbędzie się w sieci. Niemniej, tego dnia przed południem, prezydent miasta Jacek Wójcicki, w towarzystwie przewodniczącego gorzowskiej Rady Miasta Jana Kaczanowskiego, złoży kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

By podkreślić wagę Narodowego Święta Niepodległości, przez cały dzień tramwaje MZK będą przyozdobione biało-czerwonymi flagami, a od godziny 18.00 do 22.00 na frontowej elewacji budynku Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego, pojawi się specjalna iluminacja, w kolorach białym i czerwonym.

Sporo wydarzeń mimo zamknięcia budynków przed publicznością, planują miejskie instytucje kultury, pozostając otwarte na potrzeby mieszkańców.

W Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska zaplanowano transmisję „Symfonicznego koncertu niepodległościowego” drogą bezpłatnego streamingu. W koncercie będzie można uczestniczyć za pośrednictwem kanału YouTube oraz na stronie Filharmonii Gorzowskiej w ramach serwisu facebook. Transmisja koncertu rozpocznie się 11 listopada o godzinie 19.00, a nagranie będzie dostępne przez kolejne 24 godziny. Informacje i program koncertu: https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/event/1744/2020-11-11/19:00 Natomiast dla młodszych mieszkańców od 20 listopada zostanie udostępnione online nagranie pt.: „Niepodległościowa Akademia Muzyki” – w programie m.in. wiązanka pieśni patriotycznych.

 Teatr im. Juliusza Osterwy przedstawi online cykl „Miasto Mieszkańcom”, czyli prezentację spektakli ze swojego repertuaru. 11 listopada od godziny 16.00 dwukrotnie zostanie zaprezentowany online spektakl „A mury runą”, natomiast od 12 do 15 listopada odbędzie się pięć prezentacji spektaklu „Tango Piazzolla – Marzenie”. Szczegółowy harmonogram emisji będzie dostępny na stronie internetowej teatru. Cykl spektakli został wsparty z budżetu Miasta.

 Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta 7-15 listopada prowadzi akcję: „Mamy Niepodległą!”, we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W tych dniach (za wyjątkiem 9 i 11 listopada) przed oficyną, przy ul. Warszawskiej 35, w godz. 10.00-16.00, będzie dostępny punkt dystrybucji i wysyłki nieodpłatnych kartek o tematyce niepodległościowej. Ponadto osoby, które odwiedzą punkt dystrybucji, otrzymają biało-czerwone flagi, przekazane przez wojewodę lubuskiego. Muzeum przygotowuje również materiał filmowy z wystawy modeli pojazdów militarnych, która zorganizowana we współpracy ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego jest gotowa w Spichlerzu. Materiał zostanie udostępniony w mediach społecznościowych.

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta już 10 listopada na swoim kanale YouTube udostępni najciekawsze fragmenty koncertu pt.: „Z ziemi włoskiej do Polski”, w wykonaniu Aleksandra Kaczuk-Jagielnika (baryton) i Michała Skowronka (fortepian).

 

 

 

153 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.