Tysiące wiernych wzięło udział w uroczystości święta Bożego Ciała w kołobrzeskiej bazylice, uczestnicząc we Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bpa Edwarda Dajczaka, a następnie biorąc udział w procesji do czterech ołtarzy. Podczas liturgii grała Kołobrzeska Orkiestra Zdrojowa.
-Módlmy się za tych, którzy się nie modlą, wstawiajmy się do Boga za tych, którzy wołać nie potrafią – mówił w bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp Edward Dajczak podczas święta Bożego Ciała.
Więcej w eKAI:
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy zostało dokładnie opisane w Ewangeliach wg św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz w pierwszym liście do Koryntian św. Pawła Apostoła. Ponadto ewangelista Jan przekazał nam obszerną mowę Chrystusa na temat konieczności spożywania pokarmu eucharystycznego.
Kościół od początku dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego wierni nie tylko przyjmują Komunię św., ale również adorują Święte Postacie. Jedną z form tej czci jest procesja eucharystyczna, podczas której Najświętszy Sakrament jest uroczyście wynoszony z kościoła. Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.
722 total views, 1 views today
[
0]