CZYTANIE POEZJI MIRONA BIAŁOSZEWSKIEGO W PRZELEWICACH

MironEWA

fot.https://www.facebook.com/ewa.rutkowska.3344?fref=ts

Czytanie poezji Mirona Białoszewskiego w kawiarni pałacowej ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. 13 czerwca 2016 r.

Relacja Ewy Rutkowskiej

Akcję wymyśliła przed kilku laty Beata Patrycja Klary, nasza naczelna, gorzowska poetka. Podobno pomysł rozprzestrzenił się na bardzo wiele miejscowości w całej Polsce. Bywa tak, że o tej samej porze, w różnych częściach kraju, spotykają się  miłośnicy poezji i czytają utwory jakiegoś autora. W czerwcu (17-go) mija 33. rocznica śmierci Mirona Białoszewskiego (1922-1983). I był to powód do spotkania się.

Miron Białoszewski, to polski poeta, prozaik, dramatopisarz. Po wojnie m.in. reporter prasy codziennej. Pisywał też teksty piosenek (np. Karuzela z Madonnami w wyk. Ewy Demarczyk) i utwory dla dzieci. W 1955 roku współzałożyciel eksperymentalnego Teatru na Tarczyńskiej, (później Teatr Osobny). Białoszewski uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych XX wieku. Posługiwał się językiem odkształconym, oddającym „szum informacyjny” życia codziennego i dzisiejszego świata. Mieszkał i tworzył w Warszawie.

Przy stole w pałacowej kawiarni zebrali się; Beata, Krysia, Marzena, Jola, Marek, Adam, Marysia, Tomek, Danka, Janina, Ania i ja. Mistrzem ceremonii była Jola, która przygotowała informację o poecie oraz wiersze przeznaczone do czytania.

Było czasem bardzo wesoło, bo teksty autora na pewno każą pomyśleć, ale są też nieprawdopodobnie zabawne…

Oto jeden z nich, pt. Stefka Orliczka:

trzeba było jej przerwać

jak jej przerwać dębiała

kartofle obierała

korzec do dna

– Stefka przestań!

szorowała podłogę

wydarłaby dziurę

-Stefka daj se radę!

kocioł z bimbrem

podkładała podkładała

wyleciała z domem z bimbrem

O Mironie Białoszewskim pisali, min. Kazimierz Wyka i Artur Sandauer. Nie jest on autorem znanym powszechnie. Jest to poezja dla smakoszy….

Ja przed laty widziałam spektakl  w oparciu o jego dramat „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, w reżyserii i wykonaniu Lidii Zamkow, Leszka Herdegena i Wojtka Zientarskiego.

Wycieczka z poezją bardzo udana!

Ewa Rutkowska

1,635 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.