PROMOCJA CZASOPISMA LITERACKIEGO „PEGAZ LUBUSKI”

Promocja czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta Gorzów,  16.06.2016

Relacja Ewy Rutkowskiej

Jest to drugi numer w tym roku, a 65. od początku istnienia. Czasopismo redagowane przez Prezesa ZO ZLP w Gorzowie Wlkp. , Ireneusza K. Szmidta. Wydawcą jest WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim.

Na spotkaniu tym padło kilka ważnych i miłych słów pod adresem Redaktora Naczelnego i Wydawcy czasopisma. Bo pismo to, jest  jednym z nielicznych na rynku, mówiących o literaturze. Jest to także forum wypowiedzi naszych lokalnych  pisarzy (poetów i prozaików). Omawiane są nowe wydawnictwa i najnowsze osiągnięcia poszczególnych autorów  na różnego rodzaju konkursach  literackich w Polsce.

Spotkanie jak zwykle prowadził Prezes Oddziału ZLP p. Ireneusz K.Szmidt.

Rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia odejścia Romany Kaszczyc, poetki, dziennikarki, scenarzystki, malarki, ceramiczki i nieodżałowanej  instruktorki dzieci i młodzieży.  Kilka słów o pracy Romany Kaszczyc w Barlinku powiedziała Jolanta Karasińska. A o swojej pasji podróżowania i spisywania potem wrażeń na kartki książki mówił, nowy członek Gorzowskiego Oddziału ZLP  p. Marek Bucholski.

O tegorocznej Furmance, o sukcesach i problemach w organizacji, krótko powiedziała Beata P. Klary. Ważny rozdział „Pegaza…” – Nowości wydawnicze przedstawiła Krystyna Kamińska. Trochę dłużej zatrzymała się przy najnowszym tomie Władysława Łazuki, wydanym przez WiMBP w Gorzowie, pt. „Chwila z kosem i inne wiersze”. Omówiła także „Z albumu Gorzowian”, wyd. Miejski Ośrodek Sztuki, „Żywot Jętki” Iwony M. Żytkowiak, Z ziemi do nieba” Władysława Grabana, kolejny tomik poetycki ks. Jerzego Hajdugi „Współbrzmienie”, Roberta Piotrowskiego „Volksbad – Łaźnia Miejska 1930-2015” oraz album „Byliśmy w teatrze”, wydany z okazji 70-lecia Teatru im. J.Osterwy w Gorzowie. Swoje utwory przeczytali: Roman Habdas, Tomek Korbanek, Jerzy Hajduga,  Irena Zielińska, Marek Stachowiak. Krystyna Dziewałtowska-Gintowt i Ferdynand Głodzik.

Gościem spotkania był Aleksander Nawrocki z Warszawy, poeta, prozaik i eseista, krytyk, wydawca, tłumacz. Od 2001 roku jest organizatorem Światowych Dni Poezji UNESCO, na których wybitnym polskim poetom wręczana jest nagroda „Laur UNESCO”, a zagranicznym nagroda „Poezji dzisiaj” za przekłady poezji polskiej. Impreza trwa 100 dni, rozpoczynając się w Warszawie i wędrując po Polsce, kończy się w Wilnie. Aleksander Nawrocki od 2008 roku organizuje także Festiwal Poezji Słowiańskiej. W Gorzowie gościł na zaproszenie p. Barbary  Schroeder z okazji 15-lecia Klubu „Na Zapiecku”.

A na koniec dwie fraszki Tadeusza Szyfera.

 „Degradacja”

Kiedy laur spadnie z nadętej głowy,

Zostanie zwykłym listkiem figowym.

„Poetycki wysiłek”

Szukałem rymu, by potępić sępa;

Aż trzy znalazłem: krępa, tępa, kępa…

Wszystkie numery „Pegaza lubuskiego” można przeczytać w internecie i w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.

Ewa Rutkowska

1,391 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.