MŁODZIEŻ ZACHWYCIŁA SIĘ SPEKTAKLEM GORZOWSKIEGO TEATRU „1980 –Ty”

„1980 –Ty”- to tytuł widowiska muzycznego o wydarzeniach sierpnia 1980 roku, prezentowanego w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.  Sztukę zrealizowano w ramach Miejskiej Kampanii Profilaktycznej, która m.in. promuje życie wolne od nałogów.

-Spektakl opowiada o dwojgu ludzi,  którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność” była nie tylko na ustach całego świata ale i w sercach milionów Polaków – można przeczytać na stronie teatru.

20 października wśród teatralnej widowni byli m.in. uczniowie gorzowskiej szkoły TEB Edukacja z klasy fotograficznej. Po spektaklu młodzi ludzie chętnie wyrażali swoje opinie, a w czasie trwania żywiołowo reagowali na artystyczny przekaz.  

Gracjan Wojtynów przyznał, że w musicalach nie gustuje ale tutaj bardzo mu się podobało. – Szczególnie osoba, która grała kapitana milicji była totalnie bez kompleksów na scenie i według mnie najlepiej wpisywała się w konflikt głównego bohatera. I uważam, że była to najlepiej odegrana rola. Treść bardzo ładnie przedstawiona i tej treści było więcej niż muzyki,  było to bardzo dobrze rozłożone. Do tego wspaniałe przejścia od muzyki do treści. A pod względem historycznym widzę tu spójność tego co działo się w tamtych latach z przekazem historycznym – powiedział Gracjan.

Natomiast Maksymilian Cupak – wyznał, że on jako osoba młodego pokolenia bazująca na filmach i opowiadaniach starszych ludzi jest zachwycony tym przedstawieniem, mimo, iż w musicalach nie gustuje.

Uczennice zachwyciły się między innymi muzyczną formą przedstawienia. Sara Kozicka będzie polecała znajomym ten spektakl. Po pierwsze bardzo lubi musicale a po wtóre: – Można zobaczyć jak ludzie żyli kiedyś, można poczuć ten klimat i spojrzeć na  uczucia, które kiedyś były – powiedziała Sara, która o czasach powstającej Solidarności i stanie wojennym wiele dowiedziała się od  dziadka i taty.

Wiktoria Parafianowicz z III klasy także będzie promować spektakl, dzięki któremu można porównać obecne czasy do minionych. Wiedzę o czasach Solidarności otrzymała w rodzinnym domu ale także z nauki historii. – Moja rodzina podobnie przekazała mi tę historię, którą pokazano w spektaklu – stwierdziła Wiktoria.

Musical zakończył się burzą oklasków, którymi młodzi ludzie podkreślali szczególne jego  momenty i aktorską grę. Ubarwieniem szarej PRL-owskiej rzeczywistości były zabawne, sarkastyczne dialogi Anny Łaniewskiej i Cezarego Żołyńskiego. A zwinny kapitan milicji Artur Nełkowski podbił serca nie tylko dziewczęce.  

W spektaklu występują: Magdalena Dwurzyńska, Justyna Jeleń, Bogumiła Jędrzejczyk, Magdalena Kasperowicz, Maciej Kotlarz, Mikołaj Kwiatkowski, Joanna Ginda-Lenart, Anna Łaniewska, Edyta Milczarek, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa, Cezary Żołyński, Dominik Jakubczak – gościnnie, Młodzież ze Studia Teatralnego i Zespołu Tanecznego „Buziaki”.

Reżyserem jest dyrektor gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz. Libretto napisał: Andrzej Ozga. Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej. Muzyka: Marek Zalewski. Choreografia: Tomasz Tworkowski. Światła: Monika Sidor. Wizualizacje i projekt plakatu: Joanna Sapkowska. Asystent reżysera: Mikołaj Kwiatkowski.

256 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.