KS. INFUŁAT ROMAN HARMACIŃSKI NIE ŻYJE

HARMATA55

Tekst i foto: Helena Tobiasz

Ksiądz infułat prof. nadzw. dr hab. Roman Harmaciński urodził się w 2 stycznia 1935 r. w Mariance (województwo lubelskie). Zmarł w środę, 7 września 2022 r. w szpitalu w Zielonej Górze, w 88. roku życia.

Ks. prof. Roman Harmaciński do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, do którego wstąpił w 1960 r. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bp. Wilhelma Pluty na Jasnej Górze 16 czerwca 1966 r. Od tego czasu, przez 56 lat posługi pełnił wiele różnych funkcji w Kościele. Był m. in. wieloletnim dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej w Kurii Biskupiej w Gorzowie Wielkopolskim, założycielem i pierwszym rektorem Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich w Gorzowie. Także w tym mieście, w latach 1996 – 2007 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 21. Jego dziełem, z tego okresu obok działań duszpasterskich jest rozbudowa kościoła. Niewielka kaplica w zagłębieniu terenowym zalewanym wodą, dzięki determinacji i budowlanej pasji ks. Harmacińskiego zmieniła się w obszerną świątynię z Sanktuarium Świętej Weroniki Giuliani.

Po przyjściu na emeryturę Ksiądz Infułat nadal mieszkał i pełnił posługę duszpasterską na terenie tej parafii. Swoją obecnością zaszczycał również wszystkie ważniejsze uroczystości w sąsiedniej parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Niemcewicza 35, wydzielonej w 2001 r. z parafii NMP Królowej Polski, z wydatnym udziałem ks. Harmacińskiego.

Znana jest data pogrzebu śp. ks. Romana Harmacińskiego. Zgodnie z komunikatem Kurii Zielonogórsko-Gorzowskiej pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się według następującego porządku:

W niedzielę 11 września w kościele pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. przy ul. Żeromskiego 21, od godz. 19.15 czuwanie modlitewne, o godz. 20.00 msza św. z udziałem księży z dekanatów gorzowskich, a po niej dalsze czuwanie modlitewne do godz. 22.00.

W poniedziałek 12 września w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. od godz. 9.30 czuwanie modlitewne, o godz. 11.00 msza św. pogrzebowa, a po jej zakończeniu dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. przy ul. Żwirowej (kondukt wyruszy od bramy głównej).

Tekst i foto Helena Tobiasz

Więcej o śp. ks. Romanie Harmacińskim: https://diecezjazg.pl/zmarl-sp-ks-infulat-roman-harmacinski/

271 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.