30 listopada 2022 roku zmarła Jadwiga Kowaleczko – nauczycielka, regionalistka, harcerka.Urodziła się 15 marca 1941 roku w Wólce koło Torunia. W Gorzowie mieszkała od 1953 roku. Była absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Otrzymała wiele nagród i odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1991), Złoty Krzyż Zasługi (1983) i Złoty Krzyż Za Zasługi dla ZHP (1971).
Jadwiga Kowaleczko – współinicjatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży, od 2010 roku była Honorowym dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Gorzowie.
Pogrzeb rozpocznie się Mszą św. w kaplicy „Products” przy ul. Żwirowej 5K w Gorzowie Wlkp. 5 grudnia 2022 roku o godz. 12:45.
Foto ze strony: https://festiwal.gorzow.pl/pl_pomysl.html
Tak pisałam do Katolickiej Agencji Informacyjnej 15 lat temu:
https://kair.ekai.pl/depesza/380017/show?q=Jadwiga%20Kowaleczko
Jeśli link w całości się nie otworzy, tekst niżej:
niedziela, 17 czerwca 2007 14:52
Gorzów Wlkp.: XIV Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej
Ponad 900 osób bierze udział w trzydniowym Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej organizowanym po raz 14. w Gorzowie Wielkopolskim.
Uczestnicy koncertu wzięli udział 17 czerwca w uroczystej Mszy św. odprawianej w intencji rozwoju ich talentów. Ks. Władysław Pawlik, proboszcz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski, powiedział w kazaniu, że występy dzieci i młodzieży w pięknych kolorowych strojach są żywym świadectwem tego, że chwalić Boga można w różny sposób: ubiorem, śpiewem, grą i tańcem.
Członkowie zespołów muzycznych zainaugurowali występ przed ołtarzem śpiewając „Barkę”, ulubioną pieśń Jana Pawła II, który 10. lat temu nawiedził Ziemię Gorzowską i modlił się w tej świątyni. Podczas uroczystości poezję góralską deklamował warszawski aktor pochodzący z Nowego Targu Stanisław Jaskuła.
W festiwalu udział biorą zespoły folklorystyczne, tańca ludowego, zespoły różnych form tanecznych i kapele ludowe. Członkowie zespołu „Zawaternik” z Nowego Targu w rozmowie z KAI powiedzieli jednogłośnie, że górale nie uczą się gry w szkołach muzycznych, bo mają dar od Boga, więc grają i śpiewają ze słuchu.
Maria i Józef Dudkowie prowadzący zespół „Zawaternik” twierdzą, że poprzez zabawę, naukę tańca, śpiewu i zwyczajów dziadków, młodzi uczą się szacunku do rodzinnej tradycji. Wartości wychowawcze, życzliwość, radosną atmosferę i wzajemne poszanowanie pracy wszystkich uczestników podczas gorzowskiego festiwalu podkreślała Teresa Kaczmarek – kierownik zespołu „Chruptaki” z Poznania.
Dyrektor Festiwalu Jadwiga Kowaleczko powiedziała KAI, że dopiero od kilku lat tradycją stało się uczestniczenie w nabożeństwie i przygotowywanie oprawy muzycznej Liturgii Mszy św. przez uczestników Festiwalu. – Od tej pory nad imprezą naprawdę zaświeciło słońce – wyznała Jadwiga Kowaleczko. (Organizatorzy po wielu latach przygotowań koncertu, który odbywał się na początku sierpnia zamierzali z niego zrezygnować ponieważ każdego roku w dni festiwalowe padały ulewne deszcze).
XIV Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Gorzowa Wlkp.
Festiwal rozpoczął się w piątek kolorowym korowodem, który przeszedł ulicami miasta, a następnie na Placu Katedralnym gorzowianie podziwiali występy 21 zespołów z całej Polski.
W niedzielę wieczorem Festiwal zakończy się koncertem galowym w gorzowskim Amfiteatrze.
wm / Gorzów Wlkp.
Katolicka Agencja Informacyjna, ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 czerwca 2007
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
458 total views, 1 views today