„PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ”. 30 LAT GORZOWSKIEGO CHÓRU „CANTABILE”

CHOR1Chor2Chor3

„Przeżyjmy to jeszcze raz”, koncert z okazji 30-lecia Chóru „Cantabile” pod dyrekcją Jadwigi KOS, odbył się 13 kwietnia w koście pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim.

„Umiłowanie śpiewu sprawiło, że jesteśmy”. Taką maksymę przeczytałam w internecie przy historii działalności chóru.

Chór powstał w 1994 roku w końcówce działania Wojewódzkiego Domu Kultury (potem Grodzki) w Gorzowie Wlkp. Ta wspaniała muzyczna przygoda trwa już 30 lat. Chórzyści, to nauczyciele, urzędnicy, przedsiębiorcy i inni miłośnicy muzyki. W zespole realizują swoje pasje i marzenia. „Muzyka to wielki ocean wody i rosy kropelka”. Śpiew chóralny, jest jedną z piękniejszych dziedzin sztuki. Ale jest to też sztuka wymagająca. Są to te kropelki, tworzące całość. Sztuka wymagająca umiejętności ale i dyscypliny. Chór doskonali się na cotygodniowych próbach i na wiosennych i jesiennych warsztatach.

Ma w swoim repertuarze pieśni renesansowe, barokowe, romantyczne i współczesne. Chętnie sięga po repertuar ludowy, nawet szanty. Jest to ponad 300 utworów.

Różnorodność repertuarowa umożliwia uczestnictwo w euroregionalnych programach artystycznych. Chór występuje a’capella oraz z towarzyszeniem zespołów instrumentalnych. Ciekawy repertuar i dobre wykonanie, to zalety chóru a energia i radość z jaką śpiewają sprawia, że muzyka staje się żywa i bliska. Koncertują chętnie na wielu imprezach miejskich. Ale i poza miastem i województwem. Uczestniczą także w koncertach konkursowych, zdobywając prawie zawsze najwyższe laury.

Każdego roku chór wyjeżdża za granicę. Łącząc wypoczynek z koncertami. Miałam  przed laty taką przyjemność uczestniczenia w wyjeździe do Włoch (1996).

I chyba na zawsze zostanie w mojej pamięci koncert chóru w Castel Gandolfo. Podczas tego wyjazdu byliśmy tam dwukrotnie. Za pierwszym razem wspólnie z ogromną liczbą pielgrzymów. Pamiętam wtedy wielką ulewę, która zmoczyła nas „do suchej nitki”. Za drugim razem, ks. Zbigniew Samociak, będący też członkiem tego wyjazdu, załatwił chórowi spotkanie z papieżem Janem Pawłem II, przeznaczone tylko dla grup z Polski. Na spotkanie przybyliśmy nieco spóźnieni. Cichutko ustawiliśmy się w przeznaczonym dla nas miejscu. Za chwilę miała się odbyć msza św. celebrowana przez papieża. W międzyczasie inne grupy polskich pielgrzymów śpiewały pieśni. Jagoda Kos szybko ustawiła chór „jak trzeba” i w którejś przerwie zaśpiewał jeden ze swoich utworów. Po chwili przyszedł do nas kardynał Stanisław Dziwisz i zapytał Jadwigę, czy chór może uświetnić mszę. Oczywiście było to możliwe. Bo chór w swoim repertuarze posiada bogaty repertuar sakralny. Po mszy, papież podchodził do każdej z grup. Nas zostawił sobie na koniec. No i oczywiście wszyscy mamy pamiątkowe fotki. Podczas tego wyjazdu chór koncertował też w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Za każdym razem, gdy „wojażowali” gdzieś w świecie, przywozili  nowe doświadczenia i nowe wiadomości. Chór nagrał także kilka płyt, w tym kolędy.

Jadwiga KOS, założycielka i dyrygentka chóru. Gorzowianka. Absolwentka WSP w Zielonej Górze, kierunek Wychowanie Muzyczne oraz studiów Podyplomowych z Metodyki Wychowania Muzycznego na Akademii Muzycznej w Warszawie. Doskonaliła swoje umiejętności na sympozjach i seminariach artystycznych.

Pracę zawodową rozpoczęła po studiach w 1986 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Gorzowie. Tu założyła swój pierwszy chór „Maluchy”, który z powodzeniem razem ze swoją dyrygentką zdobywał nagrody i wyróżnienia w Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego (PARA). I tak śpiewająco szła przez życie…

Chór „Cantabile” za swoją działalność, został odznaczony Odznaką Honorową Miasta Gorzowa. A w 2014 roku Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2018 roku Jadwiga KOS otrzymała gorzowskiego „Motyla”, nagrodę Prezydenta Miasta. W 2019 roku Brązową Odznakę Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis. Nie są to wszystkie nagrody. Bo i chór i dyrygentka mają ich na swoim koncie wiele. Od 1997 roku istnieje Towarzystwo Przyjaciół Chóru, mające na celu popularyzację muzyki chóralnej, pozyskiwanie sponsorów i nawiązywanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi organizacjami społeczno-kulturalnymi i zespołami artystycznymi, uprawiającymi muzykę chóralną.

Jubileuszowy Koncert podzielony został na kilka części, między którymi prowadzący dziennikarz Wojciech Kuska opowiadał o dokonaniach zespołu. W czasie koncertu solo śpiewały też dwie panie Lubava Koshalewa i Joanna Dąbrowska. A na pianinie grał Jakub Gościniak.

Od początku istnienia chóru śpiewają w nim Alina Felicka i Anna Solak.

Po koncercie była „rzeka” kwiatów i podziękowań.

Był to też pożegnalny koncert dyrygentki Jadwigi KOS, która ze względów zdrowotnych kończy swoją trzydziestoletnią podróż z chórem „Cantabile”.

Kto podejmie pałeczkę? Czy jest następca?  Póki co, na te pytania nie ma odpowiedzi.

Gratuluję Jubileuszu i ja

Ewa Rutkowska

 

 

 

166 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.