Informuje Dariusz Wieczorek
Inspektor
WPI – Wydział Promocji i Informacji
Foto Łukasz Kulczyński
4 października stał się wyjątkowym dniem dla środowiska artystów, twórców, animatorów i wszystkich osób związanych z gorzowską kulturą. W Filharmonii Gorzowskiej odbyła się Inauguracja Sezonu Kulturalnego 2024/25, a wraz z nią jubileuszowa gala Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W tym roku „Motyle” trafiły do Natalii Ślizowskiej i Marka Konarskiego.
Natalia Ślizowska to artystka z pasji i wykształcenia. Pierwsze ubiory realizowała już w Liceum Plastycznym. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych, Politechnice Łódzkiej i Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Mocno związana z Gorzowem Wielkopolskim, tu prowadzi swoje atelier, gdzie powstają jej niezwykłe kreacje, a także pomysły na kolejne pokazy mody, artystyczne akcje miejskie i inne działania łączące w sobie sztukę, dizajn i street art. Podczas 10 lat pracy artystycznej zrealizowała wiele pokazów swoich kolekcji, wystaw, wydarzeń kulturalno – artystycznych, a także warsztatów dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Wszystkie kolekcje Natalii Ślizowskiej w pierwszej kolejności są prezentowane w Gorzowie, gdzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Artystka nie tylko projektuje, ale także realizuje swoje projekty samodzielnie, gdyż najbardziej fascynuje ją proces całego tworzenia. Zajmuje się także kostiumografią, stworzyła kostiumy do musicalu, spektakli, zaprojektowała również te, w których występuje Gorzowska Orkiestra Dęta.
Natalia Ślizowska w tym roku otrzymała Stypendium Miasta dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.
Marek Konarski jest muzykiem jazzowym, kompozytorem i saksofonistą tenorowym, absolwentem Danish National Academy of Music, Odense w Danii. W Gorzowie Wielkopolskim stawiał swoje pierwsze muzyczne „kroki”, jest wychowankiem Małej Akademii Jazzu, a obecnie jest jej najmłodszym wykładowcą. Mała Akademia Jazzu wraz z Markiem Konarskim, już w ten weekend, po raz pierwszy zagości w Londynie.
Artysta zdobył wiele nagród dla najlepszego solisty na konkursach jazzowych, współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi, m.in. z Kathrine Windfeld – duńską pianistką, z którą wystąpił na największych europejskich festiwalach jazzowych. W 2021 r. wydał swój pierwszy album w roli lidera – „Konarski & Folks”. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny.
Współpracuje z zespołami i jest angażowany do wielu projektów ze światowej sławy muzykami. Wystąpił na wielu scenach polskich i zagranicznych, m.in.: w Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Hiszpanii, Francji czy Anglii.
Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego jest przyznawana od 1999 r. i jest najwyższym wyróżnieniem Miasta w sferze kultury, jej symbolem stał się Motyl – laureaci otrzymują unikatową rzeźbę autorstwa artysty – rzeźbiarza Andrzeja Moskaluka. Statuetki co roku mają inną, unikatową postać i barwę. Są wyjątkowe, jak ich laureaci.
Przez 25 lat w ręce gorzowskich „ludzi kultury” trafiło 65 statuetek, 53 „Motyle” trafiły do osób indywidualnych: artystów i animatorów, siedem otrzymały zespoły: muzyczne, taneczne, teatralne, trzy są własnością instytucji, a dwa połączyły twórcze duety.
63 „Motyle” przysiadły w domach i gabinetach, jeden – za Korowód Historyczny – został zamknięty w Kapsule Czasu na placu Grunwaldzkim, a „Motyl” Marka Piechockiego pofrunął do darczyńcy, który zasilił konto hospicjum, bo laureat przekazał rzeźbę na aukcję charytatywną.
Rangi i atrakcyjności tegorocznej Inauguracji Sezonu Kulturalnego nadała specjalnie przygotowywana na tę okazję oprawa artystyczna i multimedialna. Na scenie pojawiła się niezwykle uzdolniona, młoda wokalistka, lubuszanka – Sara James, której towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej. Program koncertu wypełniła muzyka filmowa, a orkiestrę poprowadził maestro Maciej Sztor.
Z okazji jubileuszu organizatorzy zaplanowali również inne atrakcje, związane z
25-leciem Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta. W foyer Filharmonii Gorzowskiej udostępniona została wystawa statuetek Motyla, przygotowana przez Miejski Ośrodek Sztuki. Ekspozycja dała doskonałą okazją do pokazania zmieniającego się na przestrzeni lat wyglądu statuetek.
Kolejną niespodzianką była promocja wydawnictwa, które zostało specjalnie przygotowane na jubileusz. Publikacja to podsumowanie 25 lat Nagrody Kulturalnej, jest sposobnością do refleksji nad niezwykłą historią Nagrody i jej laureatów, ale także formą uhonorowania i upamiętnienia wszystkich osób, które przyczyniły się do kształtowania kulturalnego bogactwa naszego Miasta. Wydawnictwo można kupić w Miejskim Ośrodku Sztuki.
W trakcie Inauguracji zostały wręczone odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał Marian Roman Łazarski i Cezary Żołyński. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrało osiem osób; Katarzyna Chorążyczewska, Przemysław Flugajski, Monika Kowalska, Paweł Adrian Leszczyński, Anna Karolina Miłkowska, Andrzej Janusz Moskaluk, Paulina Barbara Przybysz oraz Karolina Martyna Wojtasik.
Marian Roman Łazarski – artysta fotografik. Prezes Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego [GTF]. Członek Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Jest kuratorem wystaw w Małej Galerii GTF oraz organizatorem i komisarzem Gorzowskich Konfrontacji Fotograficznych. Marian Łazarski jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych: indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych oraz pokonkursowych. Prowadził warsztaty fotograficzne w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, był nauczycielem fotografii w gorzowskich liceach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową za zasługi w rozwoju społeczno-gospodarczym i kulturalnym m. Gorzowa Wlkp., odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Za osiągnięcia w fotografii i na rzecz ruchu fotograficznego odznaczony złotą odznaką PFSF w 1988 r. oraz w 1992 r. medalem za zasługi w rozwoju fotografii. Laureat nagrody im. Waldemara Kućki przyznanej przez wojewodę gorzowskiego w 1990 r. Laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w 2004 r. w 2024 r. Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne, którego jest prezesem od 1983 r., obchodzi jubileusz 70 lecia.
Cezary Żołyński – absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Filia we Wrocławiu. Jest reżyserem i scenografem. Występował w teatrach: Dramatycznym w Legnicy (1989-92), Dramatycznym w Elblągu (1992-93). Od roku 1994 jest aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Przez 30 lat na gorzowskiej scenie wystąpił w ponad 115 spektaklach, zarówno dla dorosłej jak i dziecięcej widowni. Jest współtwórcą zespołu 5 Pora Roku, z którym gra i śpiewa m.in. ballady Leonarda Cohena. Jest uczestnikiem kampanii promocyjnej Miasta Gorzów # Stąd Jestem. Odznaczony odznaką honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W 2024 r. będzie świętował 30 lecie pracy aktorskiej na gorzowskiej scenie.
Katarzyna Chorążyczewska – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych Menedżer kultury na Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Animatorka kultury. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując m.in. w CEA – Filharmonii Gorzowskiej, Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu oraz Wiejskim Ośrodku Kultury w Nowogródku Pomorskim, obecnie związana zawodowo z Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. Laureatka nagrody „Nowa Energia dla Kultury” Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze za pracę pt. „Skrzynka Pomysłów”. Realizatorka wielu projektów animacyjnych z zakresu edukacji kulturowej, m.in. trzykrotnie z ramach programu „Bardzo Młoda Kultura” Narodowego Centrum Kultury. W 2017 roku nominowana do Nagrody Kulturalnej Prezydenta, zwanej Motylem. W 2020 r. stypendystka kulturalna Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach którego realizowała projekt pod nazwą: „Legenda o Gorzowie”.
Przemysław Fiugajski – dyrygent, klawesynista i dramaturg. Od 2021 dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Gorzowskiej. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz klawesyn w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej. Dysponuje rozległym repertuarem symfonicznym i operowym ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XVIII oraz XX i XXI wieku. Występował z większością polskich orkiestr. Poprowadził wiele prawykonań, występując na międzynarodowych festiwalach. Od 2003 do 2017 roku pracował jako etatowy dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie uczestniczył w realizacjach kilkunastu oper, odnosząc wiele sukcesów i współpracując z plejadą wybitnych polskich wokalistów. Prowadził przedstawienia w Polskiej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Wrocławskiej, Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie oraz Operze na Zamku w Szczecinie. W latach 2016-2018 był członkiem rady artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W sezonie 2017/18 kierował działającą w ramach Filharmonii Lubelskiej orkiestrą barokową Konfraternia Caper Lublinensis, osiągając z nią w krótkim czasie wysoki poziom artystyczny i prezentując lubelskim melomanom arcydzieła baroku i klasycyzmu. W latach 2018-2022 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru Muzycznego w Lublinie.
Monika Kowalska – artystka i animatorka kultury. Wieloletnia prezes DKF Megaron, założycielka i pierwsza kierowniczka kina 60 krzeseł, dyrektor multipleksu Helios w Gorzowie, w którym z jej inicjatywy działa Kino Konesera. Inicjatorka wielu działań artystycznych, łączących różne dziedziny sztuki. Autorka programów poetycko-muzycznych Od 2010 roku prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury Kamienica. Współautorka filmów dokumentalnych: Wspomnienia z miasta L. (2004), Opowieści z miasta G. (2007) i Czerwiak (2008). Laureatka Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w 2008 r. Od 2021 r. jest właścicielką Klubu „Łazienki”, gdzie realizowane są różnego rodzaju projekty kulturalne: koncerty, wystawy, spotkania.
Paweł Adrian Leszczyński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również Podyplomowe Studium Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor habilitowany, profesor AJP. Paweł Leszczyński jest zaangażowany w życie kulturalne Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Bierze czynny udział w imprezach kulturalnych odbywających się w mieście i jako prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego O/ w Gorzowie wnioskuje i realizuje zadania publiczne z zakresu kultury. Pełnił wiele funkcji społecznych i politycznych, jest autorem ponad 190 publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz współredaktorem kilku publikacji książkowych. W ramach zagranicznej aktywności naukowej w 2007 roku przeprowadził kwerendę biblioteczną w Bibliotece Wydziału Prawa na Uniwersytecie Karola w Pradze, co zaowocowało m.in. artykułami publikowanymi w monografiach i czasopismach naukowych. Jest członkiem rad naukowych czasopism: „Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny” (2014), „Gdański Rocznik Ewangelicki” (2015), „Przegląd Narodowościowy” („Review of Nationalities”), „Studia Administracji i Bezpieczeństwa” oraz „Studia – Konteksty Pogranicza”.
Anna Karolina Miłkowska – aktorka, logopeda, wykładowca emisji głosu i logopedii. Absolwentka Akademii Teatralnej – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Od 2004 roku aktorka Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie, na scenie którego wykreowała wiele znaczących ról. m.in. w spektaklu „Trzy razy Piaf”. Aktorka monodramów m.in. „Nadbagażu” granego zarówno w Polsce, jak i w USA, Anglii, Szwecji oraz „Baszert – dziewczyna z Nowolipek” wystawianego m.in. w Żydowskim Instytucie Historycznym. Współpracowała z wieloma postaciami życia teatralnego w Polsce, m.in.: Arturem Barcisiem, Jackiem Głombem, Magdaleną Łazarkiewicz, Rafałem Matuszem. Laureatka Złotej Piłki Kulturalnej 2014. Stypendystka Miasta Gorzowa z 2018 r.
Andrzej Janusz Moskaluk – artysta plastyk. Rzeźbiarz. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni rzeźby Hanny Brzuszkiewicz. Jest autorem wielu statuetek, medali, tablic pamiątkowych i pomników plenerowych. Specjalizuje się w rzeźbie kameralnej i monumentalnej. Jest autorem pomników znanych gorzowian: m.in.: Ernsta Henselera, Edwarda Jancarza, Włodzimierza Korsaka i Szymona Giętego oraz popiersi (m.in.: Zenona Bauera, Ireny Dowgielewicz, Kazimierza Furmana, Jana Grossa i Zdzisława Morawskiego). Jest autorem licznych tablic pamiątkowych np. w gorzowskiej Alei Gwiazd. Najchętniej pracuje w metalu, tworzy też w drewnie, czy w kamieniu. Łączy techniki, formy i materiały. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych w kraju i zagranicą. Przez kilka lat wykładał rzeźbę i technologię rzeźby w Liceum Plastycznym w Gorzowie Wlkp. Od 25 lat tworzy unikalne, jedyne w swoim rodzaju statuetki Motyla – symbol nagrody kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa.
Paulina Barbara Przybysz – instruktor, choreograf i absolwentka Zespołu Artystycznego Buziaki, nauczyciel mianowany. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego – kierunek Pedagogika Wczesnoszkolna i Przedszkolna. Ukończyła również instruktorski Kurs Kwalifikacyjny Tańca Współczesnego w Bydgoszczy. Wiedzę i umiejętności z zakresu różnych technik tańca i ruchu zdobywała na międzynarodowych konferencjach i warsztatach sztuki tanecznej. Od 2020 r. pomysłodawczyni i organizatorka Konfrontacji Tańca Współczesnego im. Izabelli Szafrańskiej w Gorzowie Wielkopolskim.
Karolina Martyna Wojtasik – instruktor, choreograf i absolwentka Zespołu Artystycznego Buziaki, nauczyciel kontraktowy. Absolwentka Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalnością gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz pływanie. Wiedzę i umiejętności z zakresu różnych technik tańca i ruchu zdobywała na międzynarodowych konferencjach i warsztatach sztuki tanecznej. Jako tancerka brała czynny udział w spektaklu tanecznym „Romeo i Julia” oraz musicalu „Fame” wystawianym przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Od 2020 r. pomysłodawczyni i organizatorka Konfrontacji Tańca Współczesnego im. Izabelli Szafrańskiej w Gorzowie Wielkopolskim.
Wydział Kultury
Fot. Łukasz Kulczyński
94 total views, 1 views today