NOC MUZEÓW I MEDAL DLA ANNY SZYMANEK

Anna1111

Relacja Ewy Rutkowskiej

Od kilku lat mamy taką niecodzienną sytuację, że możemy zwiedzać muzeum do późnych godzin nocnych. Jakoś tak się dzieje, że coś widza „nakręca” i wyrusza na tę wyprawę. Przecież normalnie można tu przyjść w tzw. godzinach przyzwoitych. Jednak każdy mówi, że w taką noc jest to zupełnie coś innego. Miejscami miałam wrażenie, że jacyś młodzieńcy, którzy z hałasem szli po schodach na piętro w tzw. normalnych godzinach nawet nie popatrzyli na budynek. Więc coś w tym jest. Jakaś magia, której w tym roku pomogła także pogoda.

Muzeum „Spichlerz” czynne było do północy. Informacji udzielali i po budynku oprowadzali chyba wszyscy pracownicy. Na wejście były słodycze, a przed wejściem, na dziedzińcu rząd starych samochodów.  Zazwyczaj w muzeum  chodzimy cicho, w skupieniu. Tym razem można było więcej, nikomu nie przeszkadzał gwar. Dało się słyszeć wymianę opinii,  różne dyskusje. Można było też  zatrzymać się i obejrzeć film „Muzeum utracone, przywraca pamięć”.

Spichlerz to m.in ogromnie interesująca wystawa z kręgu Arsenału 1955. Wystawa „Dzieje Gorzowa” i Galeria malarstwa Jana Korcza. To także wystawy czasowe.

Na pierwszym piętrze znajduje się  piękna, retrospektywna wystawa ceramiki Anny Szymanek.  Ania obchodzi zacne lecie swego istnienia na świecie. W Gorzowie mieszka od 1979 roku, od 1965 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Gdy w roku 1995 powstał Gorzowski Oddział ZPAP, szefuje mu do roku 1998. W roku 2000 powołuje do życia Galerię „Pod Pocztową Trąbką”. Ciągle „w biegu”, aktywnie uczestniczy w wystawach i plenerach.

Za to wszystko 20 maja 2017 roku z rąk wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest to pierwszy srebrny medal dla mieszkańca Gorzowa. Gratuluję!!!!

 

Ewa Rutkowska

193 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.